İzmir Özel Türk Koleji 5. Geleneksel Büyükannemin Çeyiz Sandığı Etkinliği

İzmir Özel Türk Koleji’nin tüm kampüslerinin Sosyal Bilgiler Zümresi koordinatörlüğünde bir araya gelerek gerçekleştirdiği Büyükannemin Çeyiz Sandığı Sergisi’nin bu yılki teması geçmişten günümüze gelinlikler ve damatlıklar olarak belirlendi.İTK’lı öğrencilerin aile büyüklerinin tarihi değer taşıyan eşyalarının sergilendiği ve bu yıl 5.si düzenlenen “Büyükannemin Çeyiz Sandığı” sergisi İzmir Özel Türk Koleji’nin tüm kampüslerindeki öğrencilerin katılımıyla İTK Sosyal Bilgiler Zümresi’nin koordinatörlüğünde gerçekleştirildi.
İzmir Özel Türk Koleji’nin İzmir’deki tüm kampüslerinden gelen aile yadigarı kıyafetler, ev eşyaları ve aksesuarlar İTK Gazi Mustafa Kemal Paşa Sanat Galerisi'nde ve Marmaris Kampüsündeki öğrencilerin aile yadigarı kıyafetler, ev eşyaları ve aksesuarlar ise Marmaris Kampüsü Çok Amaçlı Salon’da sergilendi.


İTK Gazi Mustafa Kemal Paşa Sanat Galerisi'nde gerçekleşen sergi açılışına, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Uğurlu, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Bornova Belediye Meclis Üyesi Pınar Uslu İTK’lı yöneticiler, veliler ve öğrenciler katıldı. İTK’lı öğrencilerin annelerinin, anneannelerinin, babaannelerinin babalarının ve dedelerinin gelinliklerini ve damatlıklarını tanıttıkları mini bir defile ile başlayan sergide, 15 gelinlik, 10 kına ve 10 nişan elbisesi ile 5 damatlık tanıtıldı.
Öğrencilerin kendi ifadeleri ile aile büyüklerinin gelinlik ve damatlıklarını tanıttığı defileye ek olarak;
büyükanne ve büyükbabalarının tarihini anlatan, maddi ve manevi yönü yüksek; sergide el işlemeli yatak örtüleri, el işlemeli kaneviçe battaniye, yastık kılıfları, Kurtuluş Savaşı’ndan kalma matara, madalyalar, rozetler, 1912 yılına ait köstekli bir saat 55 senelik bir radyo, süs eşyaları, kemerler, fotoğraf makinelerinin sergilendiği İTK 5. Geleneksel Büyükannemin Çeyiz Sandığı Sergisi’nde, Hamza Rüstem Koleksiyonu’ndan 1930’lu, 1940’lı ve 1950’li yıllara ait nikah ve düğün koleksiyonundan çok özel fotoğraflar sergilendi.

Mert Rüstem’e Büyükannemin Çeyiz Sandığı Etkinliği’ne yatığı değerli katkılardan dolayı bir plaket verildi.
Marmaris Kampüsü Çok Amaçlı Salon’da gerçekleşen sergi ise Muğla Yöresi gelenek ve göreneklerine göre davul ve zurna eşliğinde gelin alma töreniyle başladı. Öğrencilerin töreni kendi ifadeleri ile anlattığı açılış seremonisinin ardından sergi gezildi. Sergide; kömürlü ütü, gaz lambası, 150 yıllık kılıç, Kore Savaşı’ndan kalma çatal ve bıçaklar ile İTK Görsel Sanatlar Zümresi öğretmenlerinin İTK öğrenciler ile birlikte yaptığı tuval üzerine dantel malzemeler kullanarak hazırlanan resimler sergilendi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzmir, Özel Türk Koleji, Çeyiz Sandığı Etkinliği, Sosyal Bilgiler Zümresi, aile yadigarı, kıyafet, ev eşyası, aksesuar, Gazi Mustafa Kemal Paşa Sanat Galerisi, Marmaris Kampüsü, Mesut Uğurlu, Halil İbrahim Şenol, Pınar Uslu, Kurtuluş Savaşı, madalya, matara, rozet, köstekli saat, Hamza Rüstem Koleksiyonu, düğün koleksiyonu, Muğla, Kore Savaşı