HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 4 Ocak 2018

Güçlü Kadınlar Müzikle Ele Ele

Magazinizmir
İzmir Soroptimist Kulübü, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Çalışmaları Daire Başkanlığı'nın desteği ve Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı işbirliği ile İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde 'Güçlü Kadınlar Müzikle Elele' temalı bir konser etkinliği gerçekleştirdi.

Tüm olumsuzluklara karşı olduklarını bu etkinlikle bir kez daha vurgulayan Soroptimist Kulübü, kadınların sosyal yaşam deneyimlerini artırarak, ayrımcılığa maruz kalmadan yaşam sürmelerine olanak tanınması gerektiğine vurgu yaptı. Soroptimistler bu proje ile müziğin iyileştirici gücünü kullanarak toplumsal barışa destek verdi.

Etkinlik, Avrupa Federasyonu'nun belirlediği çalışma kapsamında planlandı. Proje Koordinatörü Sema Övgün ve İzmir Soroptimist Kulübü Başkanı Nuran Özbek önderliğinde gerçekleşen etkinlikte, kulübün yönetim kurulu ve üyeleri görev aldı. Koro, Soroptimist'lerin desteklediği gönüllü kadınlar ve kulüp üyelerinden oluşturuldu. Koronun sanat danışmanlığını ve şefliğini ise Ege Üniversitesi Türk Sanat Müziği Konservatuarı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgen Küçükgökçe üstlendi. Dokuz haftalık konser hazırlığı süresi boyunca her hafta toplanan gruba, İzmir Soroptimist Kulübü'nün üyeleri eğitim için zamanlarını ayırarak katkı sundu.

Gerçekleşen konserde, çalışmalara katkı sunan kişilere ve sponsorlara teşekkür plaketi takdim edildi. Konserde dans performansı da sergilendi. Etkinliğe, kulübün kurucu üyesi, ünlü sivil toplum insanı, ilk Türk Ortodondisti Ayşe Mayda da dile getirdiği anılarıyla katkı sağladı. Halka açık ve girişlerin ücretsiz yapıldığı konseri, yaklaşık 500 kişi izledi. Afişini kulüp üyesi Ressam Handan Olcav'ın tasarladığı konser etkinliğinde, görsellerle Türkiye'de mesleğinde ilk olan kadınlar tanıtıldı.

Soroptimistlik Nedir? Soroptimistler Kimdir?

İlk Soroptimist Kulübü, 1921 yılında Oakland, California’da kurulmuştur. Yüz yirmi altı ülkede, üç binin üzerinde kulübü ve yaklaşık doksan bin üyesi vardır. Adını Latince 'soror' kız kardeş ve 'optima' iyi niyet kelimelerinden almış olup, genellikle 'en iyiyi amaçlayan kadınlar' olarak yorumlanmaktadır.

Kadının toplumdaki statüsünü yükseltmeye yönelik çalışmalar yapan meslek ve kariyer sahibi kadın üyelerden oluşmakta. Türkiye’de 19 şehirde, 39 kulübü ve bini aşkın üyesi bulunmakta. İzmir Soroptimist Kulübü, 1961 yılında kurulmuş en kıdemli kulüplerden biri olarak bilinmekte. İzmir’de toplam beş Soroptimist Kulübü bulunmakta.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN