Filiz Akın'dan İzmirlilere Sağlıklı Yaşam Sırları

İzmir 9. İleri Yaş Sempozyumu “Keyifli Yaş Almak” konusu ile Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirildi.İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Geriatri Derneği işbirliği ile düzenlenen sempozyuma; ünlü sanatçı Filiz Akın, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, Ege Geriatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek, Sempozyum Başkanı Doç. Dr. Sevnaz Şahin ile davetliler katıldı.

Sempozyumun Kültür-sanat bölümünün konuğu olan ünlü sanatçı Filiz Akın yaşadığı hastalık sürecinden nasıl çıktığını İzmirlilerle paylaştı ve sağlıklı yaş almak için sırlarını anlattı. Konuklara deneyimlerini de aktaran Akın, zaman zaman duygusal anlar yaşadı. Akın, samimi havada gerçekleşen sohbette özetle şunları aktardı:

Anahtar Kelime 'Moral'

Zorlu bir kanser süreci geçirdiğini ve ameliyat edilemediği için çok ağır bir tedavi gördüğünü anlatan Filiz Akın, "Ama ben yine de iyileşeceğime inandım. Anahtar kelime 'moral' "dedi.

Şu andaki hayatına şükrettiğini de söyleyen Akın, "Benim gibi aynı kanser türü olan bir arkadaşım çok daha kötü bir durumda. Sıkıntılarım var ama iyiyim. Pes etmek yok. Hayata devam. Böyle bir durumda en büyük ilacınız moral. Gülümsemek, olumlu düşünmek hakikaten bir ilaç. Benim hastalığımda en büyük desteğim sevenlerim oldu. Herkes benim için mumlar yaktı dualar etti. İyi olmamı bana gönderilen ilaca moral ve sevgiye bağlıyorum" şeklinde konuştu.

"Kaliteli Yaşlanmak Önemli"

Kendisi gibi ölümle yüzleşmiş olan insanların artık ölümden korkmadıklarını düşündüğünü söyleyen Akın, "Yaşlandıkça vücut fonksiyonları ağırlaşıyor. Ama yaşlanacaksak bunu daha kaliteli yaşamak mümkün. Onun için de bunu öğrenmeye çalışıyoruz. Kaliteli yaşlanmak için her gün en 10 dakika kas geliştirici spor yapmak ve sağlıklı beslenmenin önemine değinen Akın, vücutta eksik olan vitaminlerin düzenli alınması, akdeniz diyetine önem verilmesi, şekerden uzak durulması ve akşam son yemeğin saat 18.00'de yenmiş olmasının önemine değindi. Akın, kaliteli yaşlanmada fiziksel, bedensel ve ruhsal olarak genç kalmanın en önemli etkenler olduğunu sözlerine ekledi.

"Yaşlıları Anlamak Çok Önemli"

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan sempozyumların bilgi aktarımı açısından önemine değinerek, "Yaşlılarla ilgili yaptığımız bu sempozyum da toplumu ilgilendiriyor. Onun için çök önemli. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak yaşlılar ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yaşlılık olgusunun en önemli tarafı ruh, his. Dünyadaki gelişmeler yaşlı nüfusu arttırıyor. Kendini yaşlı hissedenlerin ruhsal durumunu anlamak çok önemli. Yaşlanmamak için yapmamız gereken onları hayattan koparmamak. Duygularını paylaşmak lazım. Mevlanın bir sözü vardır 'Bazen aynı lisanı konuşanlar anlaşamayabilirler, ama aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir'. Biz de bunları düşünerek ileriye dönük adımlar atmalıyız. Bu sempozyumlar hep öngörü vermiştir. Başkanımız Aziz Kocaoğlu'nun gerçekten hayal ettiği ve gerçeğe dönüştürdüğü Buca Sosyal Yaşam Kampüsü'nü görmenizi isterim.. Herkes için bir şeyler var orada. Yaşlılar için, çocuklar için, gençler için. Önümüzdeki günlerde hizmete alınacak. İnanıyorum ki Avrupa'daki sayılı merkezlerden biri" dedi.

"Yaşlılar Kentimize Değer Katıyor"

Dr. Türkegül Kocaoğlu, "Yaşlılık üzerine çalışmalarını özveri ile sürdüren idealist akademisyenlerle birlikte olmaktan bir hekim olarak kıvanç duyuyorum. Başkan eşi olarak da baştan beri geriatri alanına emek vermeyi görev bildim. Zira dünya yaşlanıyor, İzmirimiz gibi yaşanılası şehrimiz de yaşlanıyor. İzmir'i tercih eden yaşlı nüfus kente değer katıyor. Ama bizi de bu olgunun üzerinde düşünmeye, bu sempozyumları çoğaltmaya, yaşlı dostu kent olmaya zorluyor. Madem yaşlanmak kaçınılmaz, aktif ve sağlıklı yaşlanmalı düşüncesinden yola çıkarak İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2007 yılında hizmet vermeye başlayan Güzelyalı Sağlıklı Yaş Alma Merkezinin kurulmasında fikir önderliği yaptığım için çok mutluyum" dedi.

"Büyük Bir Aile Olduk"

Sempozyum Başkanı Sevnaz Şahin, ise bu yıl 9. yapılan sempozyumun önemine değinerek gelişimini anlattı. Sempozyumun ilk yılında küçük bir ekip olarak yola çıktıkların söyleyen Şahin, "Bu sene geldiğimiz noktada daha sempozyum programı ortaya çıkmadan kayıtlarımız doldu. Biz gördük ki küçük ekibimiz büyümüş, kocaman bir aile olmuşuz. Ben bu ailenin bir parçası olduğum için çok mutluyum. Türkiye İstatistik Enstitüsünün Kurumunun rakamlarına göre Türkiye'de yaşlı oranı artık yüzde 8.2. Biz bu yola çıkarken yüzde 7'lerde idi. Şehrimizde ise yüzde 10.2. İzmirliler olarak çok daha çok şey yapmamız gerektiğine inanıyorum" dedi.

"Yaşllık Farkındalık Dönemi"

Dernek Başkanı Fehmi Akçiçek ise yaptığı konuşmasında yaşlılığın aklın daha hakim olduğu, daha dingin bir dönem olduğunu belirterek, "Bu bizim, evrende olan her şeyin tam da zamanında olduğunu farkettiğimiz bir dönem. Bunu farkettiğimiz bu dönemde dünyaya aktif olarak, onun bize sunduklarına aktif olarak katılmak ve onun tadına varmak yaşlılığın en güzel tarafı oluyor. Bu sempozyum bu güzel teması ile hepimize yeni değerler, yeni şeyler kazandıracağına tüm kalbimle inanıyorum. Bize her zaman desteğini sürdüren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu'na ve tüm destek verenlere çok teşekkür ediyorum" dedi. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzmir 9. İleri Yaş Sempozyumu, Filiz Akın, Tarihi Havagazı Fabrikası İzmir, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sırrı Aydoğan, Aziz Kocaoğlu, Türkegül Kocaoğlu, Fehmi Akçiçek, Sevnaz Şahin