HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 14 Şubat 2017

Ege Takım Ulusal Marka Olma Yolunda

Magazinizmir
İzmir’in farklı ilçelerinde 6 mağaza ile esnafa avantajlı toptan tedarik hizmeti veren Ege Takım Mağazaları ulusal marka olma yolunda ilerliyor.

Ege Takım ile esnafa avantajlı tedarik hizmeti sunan, 7ON Gurme mağazalarıyla da perakendede büyüyen Şafak Akın, Ege Takım’ın İzmir’de 7. mağazasını açtıktan sonra İstanbul organizasyonunu oluşturacaklarını söyledi. 2017 büyüme planlarını Türkiye’deki ekonomik ve siyasi koşullar nedeniyle revize etmek durumunda kaldıklarını dile getiren Şafak Akın, "Ege Takım’ı artık ulusal bir marka yapmak istiyoruz. Ancak önümüzdeki günlerde ekonomik ve siyasi koşulların neler getireceğini kestiremediğimiz için büyüme hedeflerimizi Nisan ayından sonrası için planlıyoruz" dedi.

Karlılık Düştü

Ege Takım’ın 7. Mağazasını Balçova-Narlıdere hattında açacaklarını belirten Akın, "Bu mağazayı açtıktan sonra İstanbul’da yapılanmaya gideceğiz. Esnafımıza avantajlı tedarik hizmetimizi İzmir’in ardından İstanbul’dan başlayarak Türkiye’nin birçok kentine ulaştırmak istiyoruz. Perakende hizmet verdiğimiz 7ON Gurme konseptimizi de İzmir’in farklı ilçelerinde müşteriyle buluşturmaya devam edeceğiz. İlk etapta önümüzdeki günlerde 4. Gurme mağazamızı Bornovalılar’ın hizmetine sunacağız" diye konuştu. Son 6 aydır bütün sektörler gibi kendilerinin de sıkıntılı bir süreç geçirdiğini anlatan Akın, ciro hedeflerini tutturduklarını ancak karlılığın önceki dönemlere göre azaldığını vurguladı.

Franchising Bize Uygun Değil

7ON Gurme mağazaları için franchising talepleri geldiğini dile getiren Akın, şu ifadeleri kullandı; "Franchising talepleri var ama sektörün karlılığı çok düşük olduğu için franchising modeli bizim sektöre uygun değil. Ne yatırımcı ne de tedarikçiyi mutlu edecek bir sistem değil. Franchising verip yatırımcıyı riske atmaya gerek yok. Franchising’i bize uygun bir organizasyon olarak görmüyorum."

Bakkallar Sistemin Temel Taşı

Türkiye’de ticaret yapmanın çok yorucu olduğunu anlatan Akın, "Benim heyecanlı, yatırım yapmayı seven bir yapım var. Ama yaptığım işin karşılığını da görmem gerekiyor. Yıllardır bu karşılığı göremiyorum. Bunda İzmir’in yapısının da payı var. Ticaret yaptığınız insanların da sizin gibi düşünmesi gerekiyor. İzmir’de iş yapanlar küçük ticaretle mutlu olmaya çalışıyorlar. Risk almayı sevmiyorlar. Cesur davranamadıkları için büyüyemiyorlar. Yerel marketlerin ve tedarikçilerin boşlukları iyi görmesi ve değerlendirmesi gerekiyor. Böyle dönemler yereller için bir fırsattır. Ama tabi kimsenin tek başına bu süreçleri sıkıntısız atlatma şansı yok. Herkesin birbirine destek olması gerekiyor. Siyasilerin ve meslek örgütlerinin yerel esnafa destek olması gerekiyor. Zincir mağazaların bakkalı yok edecek şekilde genişlemelerinin engellenmesi gerekiyor. Bakkallar bu sistemin temel taşı. Onların korunması gerekiyor. Özellikle esnaf odasının bu konuda aktif rol oynaması gerekiyor" diye konuştu.

İnşaatın da Gurmesi

Ticarette riski dağıtma düşüncesiyle 2 yıl önce kurduğu Mysun firması ile inşaat sektörüne de giren Akın, Ödemiş’te yapımına devam ettiği konsept proje ile bu alanda da iddiasını ortaya koydu. Ödemiş’te bugüne kadar yapılmamış bir projeyi hayata geçirdiklerinin altını çizen Akın, "Projemizin henüz satışına başlamadık. Tamamını bitirdikten sonra satış süreci başlayacak. İnsanların nasıl bir yer alacaklarını görmelerini istiyorum. Gıda sektöründe olduğu gibi inşaat sektöründe de “gurme” olduğumuzu düşünüyorum. Bu projemizin satışından sonra İzmir’de farklı projeler gündeme gelebilir" şeklinde konuştu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN