Dünya ve Gezegenlerin İsimleri Nereden Geliyor

Alev topu Güneş'in çekimi etkisinde olan asteroitler, Kuiper kuşağı cisimleri, kuyrukluyıldızlar, gök taşları ve gezegenlerarası toz bir yana 9 (aslında 8) gezegenimiz insanoğlunun şu an için uzaydaki en yakın dostları. Uydumuz ay hariç tabi.Güneş'e olan uzaklıklarına göre sıralarsak; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün'ün, bir de bilim adamlarının elinde oyuncağa dönmüş cüce gezegenimiz Plüton'un isimleri nereden geliyor hiç merak ettiniz mi? .

Dünya dışındaki tüm gezegenler adlarını Yunan ve Roma mitolojisi'nin tanrılarından alır. Hangi gezegen, hangi tanrıdan, niye bu ismi almış gelin hep birlikte göz atalım.

Merkür

Güneş'e en yakın gezegen olmasından mütevellit Sistemin "Speddy Gonzales'i" olan Merkür'ün adı da buradan gelmekte. Güneş etrafında en hızlı turu atıyor, diğer gezegenlere liderlik ediyor değil mi...

Gezegenlerin bazılarında olduğu gibi Merkür de ismini bir Roma Tanrısından almakta.

Mesajlar / iletişim (kehanet dahil), gezginler, sınırlar, şans, hile ve hırsızların tanrısı olan Merkür bu gezegene adını yer altındaki ruhlara rehberlik ettiği için (gezegen olan Merkür de diğer arkadaşlarına rehberlik ediyor gibi gözüküyor dikkat ederseniz) vermiş.

Venüs

Güneşi başlangıç noktası olarak alırsak; Dünyamızın hemen önünde, Merkür'ün hemen arkasında yer alan, aynı zamanda Çoban Yıldızı olarak da bilinen Venüs'ün adı da aşkın ve güzelliğin koruyucusu olan Roma Tanrıçasından alıyor. (bazılarımız onu Yunan Mitolojisindeki adı Afrodit olarak da bilir)

Ayrıca Venüs'ü diğer gezegenlerden ayıran çok ayrı bir özelliği var; kendi ekseni etrafında, diğer gezegenlerin aksine tam ter yönde dönüyor.

Mars

Yüzeyindeki yaygın demiroksit yüzünden kan kırmızısı bir görüntüsü olan, insanoğlunun ayak basmak için yavaş yavaş çalışmalarda bulunduğu kızıl gezegen de adını bir tanrıdan almakta.

Latince Mars, Arapça Merih olarak bilinen, bir ara su geyiklerine meze olan sistemin 4. gezegeni adını Savaş Tanrısı Mars'tan alıyor.

Jüpiter

Güneş'e uzaklık bakımından 5. gezegen olan, sistemin en büyük gezegeni konumundaki Jüpiter, boyutu yüzünden Yunan Mitolojisindeki tanrıların tanrısı Zeus'un Roma Mitolojisindeki dengi Jüpiter'den alıyor.

Jüpiter Romalıların en çok sevdiği tanrılarından başında geliyordu.

Satürn

Etrafındaki halkalar yüzünden en çok ilgi çeken gezegen olan Satürn (eski adı ile Zühal) adını Yunan Mitolojisinde Gaia'nın doğurdu son titan olan, zamanı yaratabilen ve zamanda yolculuk edebilen Kronos'tan alıyor.

Roma Mitolojisinde Kronos'un karşılığı Satürn...

Uranüs

1781 yılında William Herschell tarafından keşfedilen Uranüs adını Yunan Tanrılarının atalarından olan, kozmik bir güce sahip gökyüzü tanrısı Uranos'tan alıyor.

Bu ismin verilme sebebini kestirmek zor değil; gökyüzümüze ne kadar da çok benziyor baksanıza...

Neptün

Adının nereden geldiği (bu haliyle) pek bilinmese de Yunan Mitolojisindeki karşılığını öğrenince insanların çok şaşırdığı Neptün Roma'da deniz tanrısıydı.

Masmavi görüntüsü ile gözlemleyenleri büyüleyen gezegenin Yunan Mitolojisindeki karşılığı, adını çoğu kez duyduğunuz Poseidon :)

Plüton

"Acıların Gezegeni" olarak tanımlayabileceğimiz, gezegen kategorisinden bir ara çıkarılıp sonra tekrardan dahil edilen cüce gezegen Plüton adını diğerleri gibi bir Roma Tanrısı olan Yeraltı Tanrısı Plüton'dan (Yunan Mitolojisinde ölülerin tanrısı olarak bilinen Hades) alıyor.

Dünya

Yerküre, Yeryüzü, Terra, Mavi Gezegen, Küre-i Arz...

Birçok ismi olan yuvamızın ismi nereden geliyor peki hiç düşündünüz mü?

4.467 milyar yaşındaki bizi göre çok yaşlı, evrene göre belki de bir bebek olan Dünyanın ismini arapça "üzerinde yaşanabilecek şekilde yapılandırılmış olan" manasına gelen "deni" kelimesinden türetilerek almıştır.

Bir diğer kökeni ise yine Arapça "dena" (yakın, alçak) fiilinden gelir.

Gezegenler arasında -ne kadar da ironik- adını tanrıdan almayan tek gezegen yerküremizdir. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Mars, Jüpiter, Uranüs, Neptün, Satürn, Plüton, Venüs, Dünya, Merkür, İzmir Bilinmeyen Bilgiler, İzmir Cemiyeti