Dikili'de Atık Pil Seferberliği

Doğal güzellikleri, jeotermal kaynakları, kilometrelerce uzanan doğa harikası kumsalları ve pırıl pırıl deniziyle Ege’nin incisi Dikili’de belediye öncülüğünde "Daha temiz bir Dikili" parolasıyla atık pil toplama kampanyası başlatıldı.“Proje İşbirliği İçinde Yürüyecek”

Dikili Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) işbirliğiyle yürütülecek kampanyayla atık pillerin insanlara, çevreye ve doğal yaşama zarar vermeden toplanması, geri dönüşüme kazandırılması amaçlanıyor.

“Temizlik Konusunda da İddialıyız”

Başlatılan kampanya hakkında bilgiler veren Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, pilleri ayrıştırmanın çevre ve insan sağlığı için çok önemine dikkat çekerek ilçe genelinde atık pillerin yerinde toplanması ve ayrıştırılması için farkındalık yaratmak için çalışmaları titizlikle yürüteceklerini vurguladı. Başkan Tosun, ‘Uzmanlar pillerin doğaya gelişigüzel atılmasının çevre ve sağlığına yönelik ciddi zararlar oluşmasına meydan verdiğine dikkat çekiyor. Bizde, Dikili Belediyesi olarak atık pillerin kaynağında ayrı toplanması, taşınması ve bertarafı konusunda, daha yaygın ve daha düzenli çalışabilmek için TAP işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz bu çalışmaları çok önemsemekteyiz. Kampanya kapsamında atık pil toplama kutularını resmi kurumlara, eczanelere ve alışveriş merkezlerine dağıtarak atık pil toplama noktaları oluşturduk. Bilgilendirici afiş ve broşürleri de hazırlayarak özellikle okullar başta olmak üzere halkımız yoğun olarak kullandığı yerlere astık ve dağıttık. Gerek panolara astığımız gerekse dağıttığımız afişlerle pillerin doğaya gelişigüzel atılması durumunda karşılaşabilecek tehlikeler hakkında bilgilendirmeler yaparak pillerin ayrıştırılmasının ve geri dönüşümün önemi konusunda bilinçlendirme faaliyetleri yapıyoruz. Bu kampanyayla sevginin kenti olan Dikili'nin aynı zamanda temizlik konusundaki iddiasını ortaya koymasını arzuladık. Bu iddiamızı daha temiz bir Dikili'ye olan inancımızla her geçen an daha da ileriye taşıyacağız' dedi.

“Çevre Duyarlılığının Daha Güçlü Oluşmasını İstiyoruz”

Dikili Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkililerinden Çevre Mühendisi Seray Bozkaya da atıkların doğayla buluşmadan kaynağında ayrıştırılmasının çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Başkanımız Mustafa Tosun’un çok önem verdiği bu proje kapsamında okullarda, alışveriş merkezlerinde, eczanelerde atık pil toplama işlemi gerçekleştiriyoruz. Dikilimiz’de başlattığımız bu kampanya ile doğaya büyük zarar veren atık pillerin toplanmasını ve çevreye zarar vermeden ekonomiye yeniden kazandırılması için geri dönüşümünün sağlanmasını hedefliyoruz. Çevre duyarlılığının daha güçlü oluşması için tüm vatandaşlarımızı bu kampanyaya destek olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Öte yandan kampanya kapsamında en çok atık pil toplayan okullara çeşitli teşvik ödülleri verilecek.
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Dikili, Atık, Pil, Doğal, güzellik, jeotermal kaynak, doğa harikası, kumsal, deniz, Ege, Dikili Belediyesi, Çevre Koruma, TAP, geri dönüşüm, Mustafa Tosun, insan sağlığı, resmi kurum, eczane, alışveriş merkezi, Seray Bozkaya, Çevre Mühendisi, ekonomi, izmir etkinlikleri, izmir