HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 20 Mart 2017

Çizimleriyle Çaka Bey'e Can Verdi

Magazinizmir
Bu yıl ilk kez düzenlenen ve geleneksel hale getirilmesi planlanan İzmir’in fethi kutlamaları kapsamında, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde ziyaretçilerin beğenisine sunulan karma sergi Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla açıldı.

Ece Yöndem, Ahmet Aytaç, Şenay Aytaç, Sezen Okur Altıner ve Serap Dolguner’in eserleriyle yer aldığı sergide tezhip, minyatür, keçe sanatı ve kara kalemden oluşan farklı çalışmalar yer aldı.

Tarihe Işık Tuttu

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı tarafından yapılan Türk Tarih Kurumu Çaka Bey Sanat ve Resim Sergisi’nde 4 eserini görücüye çıkaranKESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem’in kızı Ece Yöndem "Çok değerli sanatçı büyüklerimle birlikte böyle anlamlı bir sergide yer aldığım için mutluyum. Serginin açılışını bizzat Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yapması da bizleri fazlasıyla mutlu etti. Kendisi eserlerimizi tek tek inceledi ve bizlere başarı dileklerini iletti" dedi.

İzmirli sanatçıların eserleriyle tarihe ışık tuttuğu sergi, 26 Mart tarihine kadar Atatürk Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Çaka Bey kimdir?

Çaka Bey veya Çağa Bey, 1071'deki Malazgirt Meydan Muharebesi'nin hemen sonrasında Selçukluların Anadolu coğrafyasına yayıldıkları dönemde İzmir merkezli bağımsız bir beylik kuran ve yöneten 11. yüzyıl Selçuklu komutanı ve denizcisidir. İzmir’in ilk kez Türkler tarafından hükmedilen bir bölge olmasını sağlayan Çaka Bey, Türk tarihinin ilk donanmasını oluşturduğu için tarihteki ilk Türk amirali olarak da kabul edilmektedir.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN