HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 13 Ekim 2017

Birdeniz'de Mutlu Son

Magazinizmir
Balıkçılık sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli eleman açığını kapatmak için hazırlanan Birdeniz Projesi'nin kapanış töreni gerçekleşti.

Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Başkanlığı'nın desteğiyle hayata geçirdiği, Birlikte Denizlerde (Birdeniz) Projesi'nin kapanışı düzenlenen bir kokteylle yapıldı.

Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleştirilen törene İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Şemsettin Ünal, proje ortakları temsilcileri, akademisyen, öğretmen ve kursiyerlerin yanı sıra; sektör temsilcileri katıldı.

Törende konuşan Proje Eğitim Koordinatörü Aslı Gürdal, Kasım 2016'da başlayan projelerini başarılı bir şekilde tamamlamalarında kendilerine yardım eden herkese teşekkür etti.

Türkiye'nin üç tarafının denizlerle çevrili bir ülke olduğunu haırlatan Gürdal, balıkçılığın önemine dikkat çekti.

Türkiye'nin Avrupa ülkelerinden; göl, gölet, baraj gölü, akarsu ve kaynak suları itibariyle su ürünleri potansiyeli bakımından zengin kaynaklara sahip olduğunu ve bu avantajı mesleki olarak da kullanmak adına "Birlikte Denizlerde (Birdeniz) Projesi"ni hazırladıklarını söyleyen Gürdal, sektördeki nitelikli eleman ihtiyacına dikkat çekti.

Proje kapsamında, dezavantajlı gruplardan 70 işsiz gence istihdam açığı bulunan su ürünleri sektöründe, deniz balıkları yetiştirme ve işleme konusunda teorik ve uygulamalı eğitim verdiklerini aktaran Aslı Gürdal, balıkçılık sektöründe çalışmanın zor olduğunu ancak katılımcıların bunu başarabilecek kapasitede olduğunu vurguladı.

Geleceğin Mesleği Balıkçılık

Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kubilay Türk ise balıkçılığın geleceğin mesleği olduğunu belirtti.

Türkiye olarak balıkçılıkta istenilen noktaya varabilmek için kalifiyeli çalışana büyük ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Türk, ''Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak hayata geçirdiğimiz projemizle Türk balıkçılık sektörüne nitelikli eleman kazandırma konusunda destek vermeye çalıştık. Ortaklarımız olan firmalar da bize proje boyunca desteklerini sundular. Bu konuda önümüzdeki yıllarda da çalışmalarımıza devam ederek Türk balıkçılığına katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Projemize desteklerini sunan herkese teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.

Tören, kursiyerlerin sertifikalarını almaları ve proje paydaşlarına teşekkür belgelerinin verilmesinin ardından sona erdi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN