HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 27 Ocak 2017

Barış Yarışması Rekor Kırdı

Magazinizmir
Göztepe Rotary Kulübü ile İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) tarafından ortaklaşa düzenlenen Uluslararası “Barış ve Hoşgörü” temalı fotoğraf yarışması sonuçlandı.

Yarışmada 1.si Mehmet Kılıçoğlu, 2. Murat Sarıkamışlı, 3. İsmail Büyükşimşek seçildi.
Göztepe Rotary Kulübü İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) ile birlikte bu yıl 3. sünü düzenlediği TFSF ve FIAP onaylı fotoğraf yarışması "Barış ve Hoşgörü"nün seçici kurulu hayli yoğun geçen toplantı sonunda kararını açıkladı.

Jüri üyeleri EFIAP/g ünvanlı Fotoğraf Sanatçısı İtalyan Pierfrancesco Baroni, EFIAP Fotoğraf Sanatçısı Ali Rıza Demir, Türkiye Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) Geçmiş Dönem Başkanı A. Beyhan Özdemir, İzmir Göztepe Rotary Derneği ve İFOD Yönetim Kurulu Üyesi Berna Fişek Kızıltan, Türkiye Fotoğraf Sanatçısı AFIAP ünvanlı Yusuf Tuvi’nin jüri üyeliğini yaptığı yarışmanın 1. si Mehmet Kılıçoğlu Altın Madalya, 2. si Murat Sarıkamışlı gümüş madalya, 3. sü İsmail Büyükşimşek bronz madalya almaya hak kazandı. Azerbaycan, Rusya, Vietnam, Çin, Hindistan, Pakistan, Sri Lanka, Ukrayna, Slovakya, Sırbistan, Hırvatistan, Bosna Hersek, Romanya, Beleruz, Holanda, İngiltere, Belçika, İspanya, İtalya, Fransa, İran, Yemen, Finlandiya, Estonya, Tayland, Filipinler, Suudi Arabistan, Gürcistan, İsrail ülkelerinden ilk 9’da Mansiyon alan isimler sırasıyla İbrahim Aysündü, Xiaoxi Liao, Nihat Torun, Berin Aydın, Mahmoud Zakari, Ravindra Ranasinghe oldu.

34 ülkeden 629 sanatçının 2084 fotoğrafla katıldığı yarışma için Göztepe Rotary Kulübü Başkanı A. Nedim Atilla, "Bizim bu yılki ana temalarımızdan biri Kültür Sanat, diğeri ise Cumhuriyet Kazanımları.. Öte yandan Rotary’nin uluslararası alanda bizi çalışma konusunda yönlendirdiği 6 temel konu var. Bunlardan biri de "Barış ve Anlaşmazlıkların Çözümü" Barış üzerine bir fotoğraf yarışması düzenlememiz hem yöresel temayı hem de uluslararası yükümlülüklerimizi yerine getirmemizi sağladı. Fotoğraf sanatı ressam gibi, heykeltıraş gibi sanatçıların bugüne dek yaptıklarını özgürleştiren bir sanat.. Biz de bütün dünya sanatçılarına bu olanağı sağladığımız için mutluyuz" şeklinde konuştu.

İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD)Geçmiş Dönem Başkanı A. Beyhan Özdemir ise "Göztepe Rotary Kulübü ile bu yıl 3. sünü düzenlediğimiz bu yarışma ülkemizde diğer uluslararası yarışmalar içerisinde daha yoğun bir katılımla ön plana çıkıyor. Uluslararası jüri üyelerinden oluşan seçici kurul bu kadar çok fotoğraf arasından 72 tane eseri sergilemeye değer buldu. İlerleyen zamanda Göztepe Rotary Kulübü ile bu tür faaliyetlerimize devam edeceğiz. Yarışmamıza katılım gösteren tüm yarışmacılara ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

"Barış ve Hoşgörü, Dünya’nın Gülümseyen Yüzü" temalı yarışmanın ödül töreni 3 Şubat 2017 tarihinde İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sergi Salonu’nda yapılacak. 72 eserin yer aldığı sergi 3 Şubat-16 Şubat tarihleri arasında yine aynı sergi salonunda gezilebilecek.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN