HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 14 Şubat 2018

Askıda Oda'ya Ressam Eli

Magazinizmir
“Kitvak’ın üçüncü eseri DEÜ Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi’nin açılmasının ardından ikiye katlanan 'Askıda Oda' talebi üzerine yaptığı destek çağrısına, Ressam Aslı Önder’den destek geldi.

Önder, 17 Şubat’a kadar görülebilecek resim sergisinde yer alan eserlerden elde edilecek gelirin bir bölümünü 'Askıda Oda'ya aktaracak"

Kitvak’ın "Askıda Oda" çalışmasına vatandaşların ilgisi devam ediyor. Son olarak Ressam Aslı Önder, GT Art andInteriors’ta devam eden "Bir mesajınız var" temalı resim sergisinden elde edilecek gelirin bir bölümünü, maddi durumu iyi olmayan hasta ve hasta yakınlarının yararlandığı “Askıda Oda” uygulamasında kullanılmak üzere bağışlayacağını açıkladı.
Yurtiçi ve yurtdışında katıldığı çeşitli sergilerden sonra ilk kişisel sergisini açan Aslı Önder, uzun bir çalışma sürecinin ardından ürettiği eserleriniİzmir Alsancak’ta GT Art &Interiors’ta sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Aslı Önder "5 Yıldan bu yana İcra Komitesi’nde olduğum KİTVAK’lagönül bağımız var. Vakıf büyük bir özveriyle, çok önemli işler yapmaya, anlamlı eserler üretmeye devam ediyor. Kitvak’ı ve çalışmalarını çok iyi bildiğimden, emeğimin bir bölümünü vakfa bağışlamak istedim. Bu sergiden elde edilecek gelirin bir bölümü KİTVAK’ın ‘Askıda Oda’ projesi fonuna aktarılacak. Çalışmalarımın, hem sanatsevere hem de o kişiler vasıtasıyla tanımadıkları başka kalplere dokunacak olması beni umutlandırıyor, sergime anlam katıyor" dedi.

Kitvak Yönetim Kurulu Başkanı YMM Ramazan Soncul bu anlamlı bağış için, aynı zamanda Kitvak İcra Komitesi Üyesi olan Ressam Aslı Önder’e teşekkür ederken, “Askıda Oda” hesabına vatandaşlardan az çok demeden destek olmalarını beklediklerini söylerken “Daha önce de sizlerle paylaştığımız gibi, ‘Askıda Oda’ya yoğun bir talep söz konusu. Güzel yürekli hayırsever vatandaşlarımızdan beklentimiz ve dileğimiz ‘Askıda Oda’ya desteklerini sürdürmeleri. Bu vesileyle her zaman yanımızda olmaya devam eden bağışçı ve hayırseverlerimize şükranlarımızı sunuyoruz" şeklinde konuştu.

Ressam Aslı Önder’in “Bir mesajınız var” temalı resim sergisi Mustafabey Caddesi Kültür Apartmanı No.30 K.3 D.8 Alsancak İzmir adresinde bulunan GT Art andInteriors Resim Galerisi’nde, 18.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

KİTVAK İLETİŞİM

Kurumsal İletişim Müdürü Mehmet Necati Şentürk / 0 533 603 46 06-0 532 371 96 09

Ressam Aslı Önder kimdir?

İzmir’de doğdu. Bilkent Üniversitesi Fransızca ve İngilizce Mütercim-TercümanlıkBölümü’nü bitirdi. Daha sonra San Fransisco Berkeley Üniveritesi’nde pazarlama eğitimi aldı. İzmir’e dönünce, özel bir firmada bir süre ihracat sorumlusu olarak çalıştı.Sanatçı kendisini soranlara “Bana “ben”i soruyorsanız; ne yapmayı seviyorsam, onu ‘işim gücüm’ yaptım. Önemlileri cebime, önemsizleri evrene bıraktım. Dünyamı aydınlatan her şeyi yapmaya daha çok zaman ayırdım. Kalpten yapılan her şeye kapılarımı ardına kadar açtım” şeklinde anlatıyor.
Lise yıllarınden itibaren sanatın birçok dalına ilgi duydu. Çalışmaya başladığı dönemde her gün kendisini bir şeyler çizerken, yazılar, denemeler, şiirler yazarken bulan sanatçı bir günyüreğinin sesini dinledive çalıştığı yerden ayrılıp, önüne tuvali eline fırçaları alıphayallerini boyamaya başladı.
GülperinSertdemir Resim Atölyesi’nde resim serüvenine başlayan sanatçı, Aslı Açıkgöz atölyesinde Salih Keleş ile çalıştı. Salih Keleş Önder’e “Senin ruhun kendi yolunu çizecek” diyor vekendi atölyesine kurarak çalışmalarına kendi atölyesinde devam ediyor.

Sanatçının Çalışmaları

Genellikle büyükölçülerdeçalışıyor.“Çünkü küçük tablolarda kontrol etme, tabloya hakimiyet çok yüksek oluyor. Oysa ben teslim olmak, boyaların içinde kaybolmak, an’ı kontrol etmek değil, an’la birlikte akmak istiyorum. Ancak bu sergi için küçükölçüleri ağırlıklı çalıştım. Çünkü kahramanların sade, yalın, mesajları doğrudan veren naif yapısı bunu gerektirdi. Herkes sevdiğine sanatla sarılsın istedim. Böylelikle her şeyin hızla tüketildiği bir çağda gerçek sevginin kalıcı olması gerektiğinin de altını çizmiş oldum” diyor.

Aslı Önder’in ilham Kaynağı

"İnsan duyguları ve hikayeleri benim ilham kaynağım. Onların söylenmemiş sözlerini, gözleriyle izleyiciye aktaran çalışmalar yaparak duyguları resmediyorum"

Üslup

Portrelere çizmeden, o anın verdiği duygu ve hislerle başlıyor. Eserlerinde her tablonun bir şiiri, bir hikayesi var. Bu bağlamda yaptığı eserlerispontan, ifadeci ve poetik olarak tanımlıyor. Genellikle tuval üzerine yağlı boya ve akrilik çalışıyor. Ancak sanatçı "Bir mesajınız var" temalı bu sergide yer yer farklı teknikleri de bir arada kullanmış.

Katıldığı Sergiler

Resim, sanatçının hayatına girdikten bir süre sonra, İzmir ve İstanbul’da çeşitli karma sergilere katıldı.
- 2014’ün Mayıs ayında Serdar Leblebici Atölyesi ile Paris’te bir sergi,
- 2015 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in davetlisi olarak “Küçük Şeyler” sergisi,
- 2016 Mayıs ayında Uluslararası İzmir Sanat Bienali
- 2017 yılında Türkiye çapında değişik ülkeleri dolaşan "Küçük Şeyler" adlı sergiyle Paris‘te

Serginin teması

Sanatçı, insan farkedebilirse, yaşamın kendisine her an mesaj verdiğine inanıyor. Bu sergi de mesajların hayatımızdaki gücüne dikkati çekiyor. Hayal dünyasında uzun zamandır varolan, bu serginin kahramanı naif, zarif, bilge kızlar hayata kalp gözüyle bakıyor. Sevgiyi, güveni, dostluğu, nezaketi, açıkyürekliliği anlatıyor. Aslı Önder "Aynı bir puzzle’ın parçaları gibi resimleri tamamladığımda serginin adı ortaya çıktı. Şimdi bu mesajların izleyiciyle buluşacak olması beni çok heyecanlandırıyor. ‘Bir mesajınız var’ diyerek de izleyicide farkındalık yaratmak istedim" diyor.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN