HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 12 Aralık 2016

62 Yıldır 35 Çeşit Yemekle Misafirlerini Ağırlıyor

Magazinizmir
İzmir Mutfak Kültürü Çalıştayı’na konuşmacı olarak katılan İzmir’in en eski ve en köklü lokantalarından birisi olan Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası’nın üçüncü kuşak temsilcisi Alpay Okyay, dedesi merhum Adil Müftüoğlu’nun Türkiye’de eşi benzeri olmayan mesleki hayat hikayesi olduğunu söyledi.

İzmir Kültür ve Turizm Derneği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen İzmir Mutfak Kültürü Çalıştayı, 6–7 Aralık 2016 tarihleri arasında Key Hotel’de gerçekleştirildi.

Dedemin Sözü İlkem Oldu

Yeme içme alanında uzman Türkiye’nin dört bir yanından gelen konuklara seslenen Alpay Okyay, dedesinden kendisine miras kalan mesleki tecrübelerini anlattı. İş yaşantısına başlamadan önce dedesi Müftüoğlu’nun hayattayken söylediği "Çıraklığını yapmadığın işin, patronluğunu yapamazsın" sözünü kendisine ilke edindiğini hatırlatan Alpay Okyay, üniversiteden sonra askerliğini bitirip dedesi Adil Müftüoğlu ve dayısı Mithat Müftüoğlu’nun yanında çalışmaya başladığını söyledi.62 Yıldır 35 Çeşit Yemek Çıkıyor

Dedesinden yadigar kalan yemekleri önce dayısı sonrasında ise kendisinin halen devam ettirdiğini ifade eden Okyay, "Elbasan tava, güveçte işkembeli nohut, ciğer sarma, talaş kebabı, kuzu dolması ve lor tatlısı" gibi geleneksel Türk mutfağına ait yaklaşık 35 farklı çeşit lezzeti 62 yıldır misafirlerimize sunmaya devam ediyoruz.

Hedef 4. Kuşak

En büyük hedefinin lokantalarını dedesinden öğrendiği yemek ve mesleki bilgilerle birlikte dördüncü kuşak işletmeye devretmek olduğunu sözlerine ekleyen Alpay Okyay, "Bugün Avrupa’da devlet koruması altında 100 – 150 yıllık mekanlarvar. Bizim lokantamızın da tarihi bir yer olması için elimizden geleni yapıyoruz. Mesleğimi o kadar çok seviyorum ki hedefim dedem gibi İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanı olarak mesleğime, meslektaşlarıma ve İzmir’e hizmet etmek istiyorum" diye konuştu.

FACEBOOK İLE BAĞLAN