HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 25 Aralık 2019

TOHUM OTİZM VAKFI 12. ALIŞVERİŞ FESTİVALİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Magazinizmir
Otizmli bireylerin yararına geleneksel olarak düzenlenen ‘Tohum Otizm Vakfı Alışveriş Festivali’, bu yıl da yoğun ilgi gördü. Tohum Otizm Vakfı 12. Alışveriş Festivali, yine iş, sanat ve medya dünyasının ünlü isimlerini buluşturdu.

120’yi aşkın seçkin markanın yer aldığı Alışveriş Festivali, renkli etkinliklere de sahne oldu. Ünlü mücevher tasarımcısı Sevan Bıçakçı’nınTheTimekeeper kitabını imzaladığı festival kapsamında, alanında öne çıkmış ünlü isimlerin yer aldığı söyleşilerden de çarpıcı başlıklar çıktı:  

 

ü  Dr. Gülseren Budayıcıoğlu; “Kaderiniz doğduğunuz evde yazılır”

 

 

ü  Özlem Denizmen; “Çocuklarınızı para konusunda eğitin”

ü  Feriha Şenkaya Dildar; “Evinizden eğlence ve umudu eksik etmeyin”

ü  Psikolog İdil Sevil: “ABD’liler bireyselci, Türkler ise toplulukçu”

ü  Vedik Astrolog Ebru Cinek; “2020’de kimsenin tahmin edemeyeceği mucizeler yaşanacak”

Festivalde, 12’nci yıla özel birbirinden cazip 12 hediye de Tohum Otizm Vakfı’nın küçük gönüllülerinin gerçekleştirdiği çekilişle sahiplerini buldu. Gecede,Kafkas Mücevher’in Tohum Otizm Vakfı için özel olarak tasarladığı mücevher setinden, SonevaFushiMaldives, The Marmara New York Oteli ve The Museum Hotel Antakya’da konaklamalara, Şah Yaycı’dan Tecknomonster bavuldan, Saffet Emre Tonguç’dan ‘Ayasofya’da Bir Gece’ turuna kadar birbirinden seçkin hediyeler dağıtıldı. 

Tohum Otizm Vakfı’nın otizmli bireyler yararına yaptığı çalışmaları desteklemek, tanıtmak, farkındalık ve kaynak yaratmak amacıyla gelenekselleşen Tohum Otizm Vakfı Alışveriş Festivali’nin 12’ncisi 18 – 19 Aralık tarihlerinde FourSeasons Hotel at theBosphorus‘ta düzenlendi. İki gün süren festivalde, Tohum Otizm Vakfı’nın projelerine ve eğitim bursuna ihtiyaç duyan otizmli çocuklara aktarılmak üzere, etkinlik girişlerinden, katılımcı firmalardan, yılbaşı alışveriş sepetleri, seminer ve çekiliş bilet ücretlerinden gelir elde edildi.

120’yi aşkın seçkin marka festivale katıldı

Festivalde, sosyal sorumluluk bilinci çerçevesinde takıdan giyime, dekorasyondan tekstile, mücevherden kozmetiğe, aksesuardan antikaya kadar farklı alanlardan 120’yi aşkın seçkin marka da en yeni ürün ve koleksiyonları ile yer aldı.

Ünlü isimlerden çok özel yılbaşı sepetleri

Alışveriş festivalinde, Tohum Otizm Vakfı kurucuları ile iş, sanat ve medya dünyasından ünlü isimlerin hazırladığı birbirinden özel yılbaşı hediye sepetleri de otizmli çocuklar yararına satışa sunuldu. Tohum Otizm Vakfı Başkanı Mine Narin başta olmak üzere aralarında vakfın kurucuları ve destekçileri; Arzu Sabancı, Aslı Soyak, Aylin Tahincioğlu, Ayşe Polat, Ayşe Somer, Begüm Kıroğlu, Bettina HakkoCaroline Koç, Demet Sabancı, Deniz Yıldız Edin, Dilara Sel, Ebru Kohen, Enis Karavil, Fatoş Yalın Arkun, Meral Peltekçi, Rana Erkan Tabanca, Reyhan Demirören, Rezzan Benardete, Sedef Orman, Serra Türker, Sevan Bıçakçı, Siren Ertan Kayalar, Şebnem Berker, ŞeliElvaşvili, Şirin Yalçın, TuvanaBüyükçınar, Ümit Boyner, Yasemin Aloğlu, Zeynep Çarmıklı ve Zeynep Madra tarafından tasarlanan çok özel ve sürprizlerle dolu sepetler büyük ilgi gördü.

12’nci yıla özel birbirinden cazip 12 hediye

Katılımcıların hem alışveriş yaptıkları hem de bu alışverişle otizmli çocukların eğitimine katkıda bulundukları Tohum Otizm Vakfı Alışveriş Festivali’nde bu yıl 12’nci yıla özel 12 hediye çekilişi yapıldı. Tohum Otizm Vakfı’nın küçük gönüllüleri tarafından gerçekleştirilen çekilişte bilet alan şanslı misafirlerden 12 kişi; Kafkas Mücevher’in Tohum Otizm Vakfı için tasarladığı özel tasarım mücevher setinin yanı sıra, SonevaFushiMaldives’de 5 gece, 2 kişilik konaklama, FourSeasons Seyşeller’de 3 gece, 2 kişilik konaklama, Artam Antik A.Ş.’nin desteğiyle Ressam Mehmet Gün’den çağdaş sanat eseri, Avusturya / VIVAMAYR Maria WörthDetoks ve sağlık merkezinden her şey dahil 1 hafta konaklama, The Marmara New York Oteli’nde 2 gece, 2 kişilik konaklama, Şah Yaycı’dan Tecknomonster bavul, The Museum Hotel Antakya’da 2 gece, 2 kişilik konaklama, Siren Ertan İstanbul’un yeni açtığı web sitesi sirenertanistanbul.com’dan hediye çeki, Sırmasa’dan 12 kişilik davet masası, Tiffany&Co.’dan ev aksesuarları ve Saffet Emre Tonguç’dan ‘Ayasofya’da Bir Gece’ turu ile FourSeasons’da yemek kazandı.

Sevan Bıçakçı, TheTimekeeper kitabını imzaladı

Tohum Otizm Vakfı 12. Alışveriş Festivali’nde, dünyaca ünlü mücevher sanatçısı Sevan Bıçakçı, TheTimekeeper isimli kitabı için imza günü de düzenledi. Sevan Bıçakçı tarafından yazılan ve Assouline Yayınevi’nin yayımladığı TheTimekeeper, sanatçının on iki yaşında Kapalıçarşı’da başlayan sanat yolculuğunu konu alıyor. Ünlü sanatçının ilham aldığı Osmanlı dönemi saray yaşamı, dönem motifleri, hat sanatının da yansıtıldığı TheTimekeeper, bir masa üstü kitabı olarak büyük ilgi görüyor. Okuyanları Osmanlı’nın sanat ve İslam tarihine doğru etkileyici bir yolculuğa çıkaran TheTimekeeper’in Tohum Otizm Vakfı 12. Alışveriş Festivali’nde düzenlenen imza gününe, iş ve sanat dünyasının önde gelen isimleri de büyük ilgi gösterdi. 

Dr. Gülseren Budayıcıoğlu; “Kaderiniz doğduğunuz evde yazılır”

Tohum Otizm Vakfı 12. Alışveriş Festivali kapsamında düzenlenen söyleşi programının ilk gününde Psikiyatrist Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, ‘Kader Motifi’ konulu bir seminer verdi. Festivale katılan misafirlerin büyük ilgi gösterdiği söyleşi programında Dr. Budayıcıoğlu, yıllarca insanları dinlediğini ve sonunda bunun kendisini doldurduğunu görünce de yazmaya karar verdiğini söyledi. Kitaplarında, dinlediği kimi hastalarının yaşadıklarını kurgusunu değiştirerek anlattığını ifade eden Budayıcıoğlu, insanların doğdukları evlerin, onların kaderlerinin yazıldığını kaydetti. Dr. Budayıcıoğlu; “Bir çocuğun doğduğu evde kaderi yazılıyor. Çocuk doğduktan sonra ailesinin ona öğrettiği dili benimseyip, hayatının devamında da o dili kullanıyor. Büyüdükçe de kendisine o dili çerçevesinde bir yol kuruyor” dedi. Psikiyatrist Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, insanların geçmişlerinde yaşadıklarının da geleceğinde olumlu ya da olumsuz bir şekilde kendilerine geri döndüğünü kaydetti.

- ÖZLEM DENİZMEN

Özlem Denizmen; “Çocuklarınızı para konusunda eğitin”

Tohum Otizm Vakfı Alışveriş Festivali söyleşi programında ünlü finans okuryazarı Özlem Denizmen de, katılımcılara ‘3 Kumbara: Harçlık’ başlığı altında seminer verdi. Çocukların para konusunda eğitilmelerinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Özlem Denizmen, şunları söyledi: “Çocuğunuza para ve harçlık konusunda eğitim verin. Çünkü çocuk bu konuda ebeveynlerinden gördüklerini yapmaya çalışır. Çocuklarınıza 7 yaşından itibaren haftalık olarak düzenli şekilde harçlık verin. 14 yaşından sonra da harçlık süresini aylığa çıkarın. 20 yaşından itibaren ise harçlık vermeyi kesin ve çocuğunuzun kendi parasını kazanması için teşvik edin. Özellikle aile değerlerinizi çocuklarınıza öğretin. Çocuklarınızın aldığı harçlığı, bu değerler doğrultusunda harcamasını sağlayın.”

İzleyenlerin de sorularıyla katkı sağladığı söyleşide Denizmen, MEB ile iş birliği içinde 81 ilde gerçekleştirdikleri ‘3 Kumbara: Harçlık’ projesiyle 5 yıl boyunca yaklaşık 510 bin çocuğa para eğitimi verdiklerini de kaydetti.

- FERİHA ŞENKAYA DİLDAR 

Feriha Şenkaya Dildar; “Evinizden eğlence ve umudu eksik etmeyin”

Tohum Otizm Vakfı Alışveriş Festivali kapsamında düzenlenen söyleşi programında yer alan Uzman Psikolojik Danışman Feriha Şenkaya Dildar, ‘Ebeveyn Çocuk İlişkisinde Bilinmeyenler: Kriz Yönetirken Beyin Gelişimini Desteklemek Mümkün Mü?’ başlığı altında katılımcılara önemli bilgiler verdi. Çocuklarda ruhsal kapasitenin artırılabileceğini vurgulayan Feriha Şenkaya Dildar, bu konuda ebeveynlere önemli görevler düştüğünü belirterek; “Anne ile çocuk arasında doğuştan gelen çok güçlü bir ilişki vardır. Baba da erken dönemden itibaren bu ikili ilişkinin içine bir üçüncü saç ayağı olarak girmelidir. Evde özellikle birlikte eğlenebilmeliler. Anne, baba ve çocuğun aynı evde birlikte eğlenebildiği bir ortamda büyüyen çocukların ruhsal kapasiteleri daha geniş olur ve ileride daha sorun çözücü olurlar. Eğlenceyi ve umudu evinizden hiç eksik etmeyin” dedi. Çocuklara kriz anlarında nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda da bilgiler veren Uzman Psikolojik Danışman Feriha Şenkaya Dildar, şunları söyledi: “Kriz, beyni geliştiren en önemli fırsattır. Çatışma ve krizden korkmayın. Anne, baba ve çocuk ilişkisinin güçlü olduğu bir ailede, çatışmanın krizin sonunda uzlaşma vardır. Çocuğunuzun kendi duygularının farkında olmasını sağlayın. Ergenlik çağındaki çocuklarda ise, sabırlı davranın.”

- İDİL SEVİL 

Psikolog İdil Sevil; “Sorunlarımıza kendi kültürümüzden yola çıkarak çözüm aramalıyız”

Tohum Otizm Vakfı Alışveriş Festivali kapsamında düzenlenen söyleşi programına katılan Psikolog İdil Sevil, ‘Türk’ün Kafası Nasıl Çalışır?’ başlığı altında, yerli kültür değerlerinin önemine vurgu yaptı. Türkiye’de, pek çok kültüre ait döküman bulunduğunu belirten Sevil; “Özellikle Japon ve Hint kültürlerine dair birçok kitabı bizim kitapçılarda bulmak mümkün. Elbette bunları okumak bize zenginlik katıyor ama o değerlerden çıkan kitapları alıp okuduktan sonra, ‘Ben de bunları yapacağım’ demek’ ne kadar doğrudur? Önce o değerlerin, bizim DNA’mıza ne kadar uygun olup olmadığını sorgulamamız lazım. Biz, kendi kültürümüzden ve değer yargılarımızdan yola çıkarak sorularımıza cevaplar aramalıyız. Ben de, kendi değer yargılarımızdan ve kültürümüzden yola çıkarak, ‘Türk’ün Aklı Nasıl Çalışır?’ isimli kitabı yazdım” dedi.Türkiye ve ABD ile ilgili yapılan bir Kültür Değerler Araştırması hakkında da bilgi veren Sevil; “Bireyselcilik ABD’de yüzde 91 olmasına karşın bu oran Türkiye’de yüzde 37’dir. Yani Amerikalılar bireyselci, biz toplulukçuyuz. Başarıya yönelim de ise, ABD’de yüzde 62 olurken, biz de ise bu oran 45’dir. Amerikalılar başarıya yönelim de daha istekli, biz ise biraz oluruna bırakıyoruz” diye konuştu.

- EBRU CİNEK

Vedik Astrolog Ebru Cinek; “2020’de kimsenin tahmin edemeyeceği mucizeler yaşanacak”

Tohum Otizm Vakfı Alışveriş Festivali kapsamında düzenlenen söyleşi programına katılan ve ‘Hepimiz Evrenin Ayrılmaz Bir Parçasıyız. Bu Evrensel Düzendeki Eşsiz Rollerimizi Nasıl Öğrenebiliriz?’ başlıklı bir konuşma yapan Vedik Astrolog Ebru Cinek, 2020’de olası gelişmelere dair çarpıcı bilgiler verdi. VedikAstoroloji’nin çıkış noktasının Hindistan olduğunu belirten Ebru Cinek, 2020 yılında kimsenin tahmin edemeyeceği önemli mucizelerin yaşanacağını söyledi. 19 yıldan beri Venüs Döngüsü’nün yaşandığını, 2020 ile birlikte 7 yıl sürecek olan Güneş Döngüsü’nün başlayacağını anlatan Ebru Cinek, “Bu yeni döngüde ‘adalet’ kavramı çok ön plana çıkacak. Sırlar ortaya dökülecek. Bütün dünyada liderler anlamında ciddi değişimler olacak. Bunun da hepimizin hayatına önemli yansımaları yol açacak” dedi. 2020 ile birlikte Türkiye’yi de çok parlak bir dönemin beklediğini ifade eden Cinek; “Güneş Döngüsü döneminde siyasi arenada gençlerin sesinin çok daha fazla çıktığı bir dönemi yaşayacağız. Sanayi başta olmak üzere ekonomide de olumlu anlamda hareketlenme olacak. Yeraltı kaynakları konusunda da bizi olumlu gelişmeler bekliyor. Ayrıca çaresi bulunamayan bazı hastalıklara da çare bulunacak” diye konuştu.

- NEBAHAT ÇEHRE

- DOLUNAY SOYSERT, CEREN MORAY

- NAZLI ÇELİK

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN