HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 22 Mayıs 2019

Suretler İzmirli Sanat Severlerle Buluştu

Magazinizmir
İzmirli Ressam Sema Barlas, İzmir Alsancak İzmir GT Art & Interiors Sanat Galerisinde "Suretler" temalı kişisel resim sergisini açtı.

Çocukluğundan bu yana resim yaptığını belirten Barlas, "Annemin de ressam olmasından dolayı çocukluğumdan bu yana resme olan ilgim tetiklendi. Resim yapmamı ailem çok destekledi. Eğitimini almamla da resim serüvenim devam etti" dedi. İstanbul’da 1954 yılında doğan Barlas, eğitimini Ottawa School of Art / Kanada’da tamamladı. Yurt içi ve yurt dışındaki kişisel sergilerinin yanı sıra, birçok yarışmalı ve karma sergiye katıldı. Resim çalışmalarına İzmir’deki atölyesinde devam ediyor.

Kanada’da Güzel Sanatlar Lisesini bitirdiğini kaydeden Barlas, “Kanada’da resimle ilgili bir program bitirdim. Sonra Türkiye’ye dönüş yaptım. İlk yıllarımda resimle ilgili fazla bir şey yapamadım. Sonrasında ise evde sürekli resim yaptım ve işimi profesyonelliğe döktüm. Kızım Demet Barlas Dayıda ressamdır” ifadelerini kullandı.
Barlas, Alman ressamlardan etkilendiğini, dışavurumcu ve figüratif resim yapan sanatçıları çok beğendiğini söyledi.

İzmir Güzelyalı’daki atölyesinde sanat çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Barlas, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda kişisel sergisinin yanı sıra, birçok yarışmalı ve karma sergiye katıldığına vurgu yaptı.

"Resim Yaparken Hipnoz Oluyorum"

"Figüratif resimler ilgimi çekiyor. Ama soyut resimleri de seviyorum. Resim benim her şeyim. Hayatım, yaşam şeklim" diyen Barlas, "Tuval üzerine akrilik boya tekniği kullanarak resimlerimi yapıyorum. Benim çalışmalarım insan. İnsan halleri bana ilham veriyor. İyi bir izleyiciyim. Duygularını tuvale aktarıyorum. Ben çok iyi konuşamam ancak beni resimlerimden anlasınlar istiyorum. Resim yaparken hipnoz oluyorum. Beni alıp götürüyor ve kendiliğinden çıkıyor her şey ortaya. Yani hiçbir şeyi planlayarak yapmıyorum. Artık resmin gidişatına göre davranıyorum. Bazen planladığım da oluyor. Kendi hayal gücümle o planı birleştiriyorum" şeklinde konuştu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN