HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 23 Şubat 2018

Sanat Uzun Soluklu Bir Yolculuktur

Magazinizmir
Sanatın uzun bir yolculuk olduğunu söyleyen Ressam Oylum Terzi, sanat alanında kariyer yapmak isteyen gençlere, aldıkları eğitim ve deneyimin ışık tutması gerektiğini belirtti.

Çocukluk yıllarından itibaren resimle ilgili olduğunu ve bu alanda eğitim aldığını ifade eden Terzi,
resim sanatının yanında grafik tasarımı ve bilgisayar ortamında oluşturduğu Dijital Art çalışmalarıyla da tanındığını dile getirdi.

Yaşamda herşeyin bir ilham kaynağı olabileceğini ifade eden Terzi, "Güzel sanatlar öğrencileri aldıkları eğitim ve deneyimleri kesinlikle hayatlarına bir ışık tutmak için kullanmalılar. Çünkü sanat dalları özellikle plastik sanatlar her alanda kullanılabilecek ve farklı bakış açısı kazandırabilecek bir potansiyele sahip. Herşey onların beslenme konusu olabilir. Eğitim alanları onlara bir sınır oluşturmamalı. Kendilerine katacakları her alan temelin zenginleşmesini ve farklılaşmasını sağlayacaktır. Sanatsal meslekler sadece bir iş dalı değil bir hayat tarzı ve düşünme biçimi olmalıdır" dedi.

Kendi Serüvenimi Yaşıyorum

Ressam Oylum Terzi, "Çeşitli etkinlikler ve sergilere katılarak kendi serüvenimi yaşamaya başladım. Resme olan ilgim gelişen teknolojik ve zamansal materyalleri kendime katma isteğimle gelişerek dönüştü. Kendimi grafik tasarımı üzerine çalışıp iş hayatımıda bu doğrultuda şekillendirirken buldum. Matbaa, ajans, fotoğraf stüdyosu çalışma deneyimlerinden sonra kendi ismimle oluşturduğum oylumterzi reklam ve tasarım ajansımı kurdum. 3 yıla yakındır bu alanda müşterilerime hizmet vermekteyim. Sanatın bir yaşam biçimi olduğuna inanıyorum. Yaratma isteği malzeme imkan sınırlaması dinlemeden kendine soluk bulabiliyor. Boya ve malzemelere dokunamadığım yoğun iş zamanlarda soluk almak için dijital resimler oluşturmaya başladım. Yakın zamanda Ater Grup, Reanka İnşaat ve Gayrimenkul Şirketinin projesi Ater Tower iş Merkezi’nin 27'nci katı için özel olarak tasarladığım 2x2 m dijital resimlerimiz tamamladım. Biten proje Ater Tower İş merkezi'nin açılışıyla birlikte uygulamalarıyla görülebilir" diye konuştu,

Tarz olarak dışavurumcu kadın portreleri çalıştığı bilgisini veren Oylum Terzi şöyle devam etti: "Şu an beni etkileyen her konu resmimin çıkış noktası olabiliyor. Özellikle dijital tasarımlarımda doğadan esinlendiğim ve dönüştürdüğüm metaforlarım çok fazla. Farklı konulu fotoğraftaki bir kare yeni hikayelerimin aktarımında yer bulabiliyor"

Biyografi

1981’de Amasya/Merzifon’da doğdu. Ankara Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-iş Öğretmenliği bölümünden 2002 yılında mezun oldu. 2007 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde, Yüksek Lisans Programını tamamladı.

"Sanatural" adıyla oluşturduğu resim atölyesinde, Atlı Spor Kulübü, Tenis Kulübü ve Hitit Resim Kursu'nun da bulunduğu kurumlarda 2002 ve 2006 yılları arasında desen ve yağlıboya dersleri verdi.

Kişisel, karma ve grup sergilerindeki eserleri yurt içi ve dışında yer aldı.
Çalışma alanına grafik tasarımı ve sanat yönetmenliğini de katarak ilerleyen Oylum Terzi tuval ve bilgisayar ortamında oluşturduğu Dijital Art çalışmalarıyla sanat ve tasarım yaşamına devam etmektedir.

FACEBOOK İLE BAĞLAN