Oscar ve Cannes Ödüllü Filmler Sinematek'te

Büyükşehir Belediyesi’nin “Yeniden Sinematek” gösterimleri, Mart ayında Oscar ve Cannes ödüllü iki filmi İzmirlileri buluşturacak.İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlileri dünya sinemasının farklı temalarıyla buluşturmaya devam ediyor. Büyük ilgi gören Sinematek gösterimleri, Mart ayında "Kazanmanın Peşinde" temasıyla izleyici karşısına çıkacak. Sinema tarihine damga vuran ünlü yönetmenlerin sporcuların yaşamını aktardığı filmler, İzmirli sinemaseverlerle buluşacak.

Yarış ve bisiklet

1980 yılında en iyi özgün senaryo dalında Oscar Ödülü kazanan "Breaking Away" filmi, 2 Mart 2016 Çarşamba günü gösterime girecek. Amerikalı bisikletçi Dave Blaze'in hayatından yola çıkarak çevrilmiş bu film, 1979 yılında ABD’de çekildi. Yönetmenliğini Peter Yates’in yaptığı filmin oyuncuları Dennis Christopher, Dennis Quaid Stern; senaryo yazarı ise Steve Tesich.

Rugby Sporcusunun Yaşamı

23 Mart Çarşamba günü, yönetmenliğini Lindsay Anderson’un yaptığı senaryosu David Storey’e ait, "This Sporting Life" filmi beyaz perdeye yansıyacak. 1963 yılında İngiltere’de çekilen filmde, Kuzey İngiltere’de maden işçisi olarak çalışan ve rugby sporcusu olan Frank Machin’in yaşam öyküsü anlatılıyor. İngiliz gerçekçi sinemasının en iyi örneklerinden biri olan film, başrol oyuncusu Richard Harris’e de Cannes Festivali’nde en iyi oyuncu ödülünü kazandırdı.
Her iki film gösterimi de İzmir Sanat’ta, saat 20.00’de başlayacak.  

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dave Blaze, Peter Yates, Dennis Christopher, Dennis Quaid Stern, Steve Tesich, Lindsay Anderson, David Storey, Richard Harris, İzmir Sanat Merkezi, İzmir Kültür-Sanat, İzmir Cemiyeti