HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 30 Nisan 2018

Joan Miró Litografi ve Gravür Sergisi 10 Mayıs’ta UNIQ Expo’da Kapılarını Açıyor

Magazinizmir
Dünyaca ünlü Katalan sanatçı Joan Miró’nun 300’ü aşkın orijinal eseri dünyada ilk kez bir arada UNIQ Expo’da sanatseverlerle buluşuyor.

Yirminci yüzyılın yetiştirdiği en önemli sürrealist ressamlardan Joan Miró’nun eserleri 4 yıl aradan sonra yeniden Türkiye’ye geliyor. Küratörlüğünü sanat tarihçisi Jean-Christophe Hubert’in üstlendiği ve Miró’nun 300’ü aşkın orijinal eserinden oluşan sergi 10 Mayıs’tan 2 Aralık’a kadar açık kalacak.

Miró’nun sulu boyalar, baskı resimler, çizimler, kolajlar, mektuplardan oluşan litografi ve gravür ağırlıklı en büyük grafik sanatı koleksiyonu olarak nitelendirilen sergide aynı zamanda Jean-Christophe Hubert’in özel çabasıyla Miró’nun yakın arkadaşı Picasso’nun da 20 eseri bulunuyor.

Miró’nun eserlerini ürettiği litografi makinesi ve Palma de Mallorca’daki atölyesinin de bulunduğu Expo Joan Miró; sürrealizm, çocukluğun rolü, özgürlük, renkler, sanatçının eli, sadelik ve İspanya temalarında kurgulanıyor.

Çocukların sanatla tanışması ve sanata yaklaşabilmesi misyonuyla, belirlenen 40 eser ayrı bir bölümde çocukların göz hizasında olacak şekilde sergileniyor. Sergi boyunca gerçekleştirilecek atölye çalışmaları ile çocukların Miró’yu tanıması ve sanata olan ilginin arttırılması hedefleniyor.

Resmin ötesine geçerek sanatı halkla buluşturan Miro’nun ilk kez tümüyle bir arada sergilenecek olan orijinal eserleri 10 Mayıs – 2 Aralık arasında meraklılarını UNIQ Expo’ya bekliyor. Serginin biletlerine www.mobilet.com adresinden ulaşılabiliyor.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN