Heavenlymade Sunar, Ah Semiha!

Semiha Berksoy ile Bennu Gerede’nin dostluğunun yansıması olan fotoğraflar ezberleri bozuyor.Her karede hayata bir kafa tutuş, bir meydan okuma var. Bennu Gerede’nin Semiha Berksoy fotoğrafları, yaşamın ansızın nasıl bir sanat yapıtına dönüşebileceğini gösteriyor. Bir tanıklık ediş bu... Bennu Gerede, Semiha Berksoy’u fotoğraflarken, her karede bambaşka bir sanatla karşılaşma var. Bu bambaşkalık Semiha Berksoy’un kendiliği... Her fotoğrafta hayatı, sesle, aşkla ve renkle yaşayan ve hepsinde de bambaşka olan bir kadın var.

Ah Semiha! Bennu’nun Semiha’sı... Bennu Gerede’nin yirmi beş yıl önce başladığı portreler serüveninde ilk aklına gelen isim Semiha Berksoy’du. Birbirlerini çok seven iki özgür ruhun karşılaşmasında sanat etkin rol oynuyor. Onun renkli kişiliği, olağan dışı oluşu, resimleri, aşkları Bennu Gerede’yi hep etkiliyor. Aşk ve sanat için yaşayan Semiha Berksoy ile Bennu Gerede’nin ortak bir sembolleri de var. O da mitolojik bir kuş. Semiha Berksoy kendini anka kuşu olarak görür, Bennu’nun isim anlamı da aynı kuştur. Anka kuşu’nun küllerinden yeniden doğması gibi iki kadın da hep devrimci ve yenilikçidir.

Ah Semiha! sergisi, ressamın yapıtları ile fotoğrafçının gözünden ressamın görülebildiği bir buluşma alanı. Semiha Berksoy resimlerinin ve mektuplarının da yer alacağı sergi, Bennu Gerede’nin Semiha Berksoy müzesine destek olmak istemesi ile ortaya çıkıyor. Bennu Gerede, Zeliha Berksoy ile iletişime geçiyor ve Zeliha Berksoy’un katkılarıyla Bennu Gerede’nin fotoğraflarına Semiha Berksoy’un orjinal eserleri eşlik ediyor.

Ah Semiha! Alaçatı Galeri Heavenlymade’de 28 Mart 2015 saat 19:00’dan sonra görülebilecek. Semiha Berksoy müzesine destek olmak için sergide yer alan fotoğraf ve resimlerin satışının bir bölümü Semiha Berksoy vakfına bağışlanacaktır.
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Heavenlymade, Ah Semiha!, ah Semiha sergisi, Semiha Berksoy, Bennu Gerede, Alaçatı Galeri Heavenlymade, Semiha Berksoy vakfı, sanat fotoğrafları, sanat fotoğrafçılığı, sanat sergisi