HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 16 Mayıs 2017

Fevzi Yavuz Sanat Evi "Tuvalini Kap Gel" Sergisi ve 19 Mayıs Etkinliği Foça'da Sizlerle!

Magazinizmir
Antik çağdan günümüze sanata, felsefeye, tarihe yön vermiş kişilere "ev" olan Antik Foça kenti tarihte oynadığı rolü tekrar sahneliyor.

"Tuvalini Kap Gel" temalı Fevzi Yavuz Sanat Evi’nde düzenlenecek sergide, 25 metre uzunluğunda hilal ve yıldız şeklinde bir tuval yer alacak. Bu tuval üzerinde ressamlar, çocuklar ve halk hep birlikte çalışacak ve ortaya çıkan eserde Foça Belediyesi’nin tasarrufuna bırakılacaktır.

Heykel çamuru hazırlanması, canlı performanslar gibi aktivitelerin yanısıra, 100 çocuk ve öğrenciye seramik, resim, ebru, heykel gibi sanat dallarında araç gereçlerden oluşan başlangıç paketleri dağıtılacaktır. Çocukların ve gençlerin sanata yönelmesinin çok daha mutlu ve umutlu nesiller yaratılmasına vesile olacak bu sergi 19 Mayıs 2017 Saat:19:19 tarihinde tarihi Foça Kalesi içinde hayat bulacaktır.

1948 Trabzon’da doğan "Tuvalini Kap Gel" sergisinin kurucusu Fevzi Yavuz;

1974 İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi, Mimarlık Bölümünü bitirdikten sonra mimari projelerinin yanında eski eser restorasyonu çalışmalarına da devam etti. Libya’da büyük bir inşaat firmasında bölge müdürü olarak çalıştı. Dönüşünde İstanbul, Beyoğlu ve Bahçelievler Belediyesi’nde Teknik Başkan Yardımcılığı ve Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulundu. Halen İstanbul ve Eski Foça’da resim atölyesi ve sanat evi bulunmaktadır.

Mimarlığın, resimle bütünleştiğine inanan sanatçı;

"Resim yapmadan, mimarlığın tatsız tuzsuz olacağını düşünüyorum. Resim yapmak benim için hava gibi, su gibi olmazsa olmaz bir şey.
Ayrıca bu sergi ile de toplumsal değerleri doğrudan şekillendiren sanata ve sanatçılara ilgiyi arttırarak daha donanımlı nesiller yetiştirmenin ülkemizin ilerlemesinde büyük bir rol oynayacağı inancıyla sanat ve zanaatın tüm dallarını imkanlarımız dahilinde desteklemeyi kendimize misyon ediniyoruz.

Başta görsel sanatlar olmak üzere tüm sanat branşlarında sergi, eğitim ve çalıştaylarıngerçekleşmesi içintasarlanılan 500 m2 lik hazırladığımız bahçe devamlı olarak ziyaretçilere açık kalacak. Yerel ve ulusal sanatçıların eserlerini sergileyecekleri açık hava sanat galerisi olmak için heyecanla beklenen ve hazırlıkları tamamlanan Fevzi Yavuz Sanatevi, birikimin bir sonraki nesillere aktarılmasının öneminin bilinci ile sanatı yaymak için hazırlanan bir sanatevi olarak hayata geçirmeyi heyecanla bekliyoruz." dedi
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN