HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 29 Ocak 2018

Felekşan Onar’ın "Perched/Kanatsız Kuşlar" Enstalasyonu Gerçekleşti

Magazinizmir
Cam Sanatçısı Felekşan Onar’ın "Perched/Kanatsız Kuşlar" enstalasyonu 25 Ocak’ta gerçekleşen özel gala ile BERLIN İslam Sanatları Müzesi’nde yerini aldı.

Müze başkanı Prof. Dr. Stefan Weber’in de katılımı ile gerçekleşen galada uluslararası arenada sanat camiası için çok önemli isimler vardı.

Türkiye’den de Carole Hakko, Arzu Güran Gibi İsimler Katıldı

Cam sanatçımız Felekşan Onar, 26 Ocak 2018 tarihi itibari ile Berlin’in önde gelen sanat merkezlerinden Bergama Müzesi’nin (Pergamonmuseum) Güney kanadında konumlanan İslam Sanatları Müzesi’nde (Museum für Islamische Kunst) ‘’Kanatsız Kuşlar’’ enstalasyon eseriyle yer almaya başladı.


Cam sanatçısı Felekşan Onar tasarladığı "Kanatsız Kuşları" ile Suriyeli sığınmacıların durumunadikkat çekmek istiyor. İstanbul'un Pera semtinde bulunan stüdyosundaki sahneler Felekşan Onar'a ilham kaynağı olmuş.

Hikayesini, "Mülteciler kendilerini kaotik bir kentin ortasında buluyor. Geleceklerini, nereye gideceklerini bilmedikleri için merdiven ve kaldırımlarda tünemiş gibi oturuyorlar ... Aynı yerde gidip-geliyorlar, ancak uçup gidemiyorlar. " sözleri ile anlatıyor Felekşan Onar.


Felekşan Onar’ın camdan tasarladığı 27 kuş, Berlin’de İslam Sanatları Müzesi’ndeki Aleppo Odasına sergilenecek. Aleppo Odası, Suriye'nin Halep kentindeki House Wakil'de bir zamanlar prestijli bir resepsiyon salonundaki dekor idi. Görkemli ahşap paneller, 1600-1603 yılları arasında Isa ibn Butrus adlı Hıristiyan bir tüccar olan evin sahibi tarafından,Pers zanaatkarlara yaptırılmış idi.

1912'de İslam Sanatları Müzesi Müdürü Friedrich Sarre, evin o zamanlar yaşadığı duvar panellerini satın almış ve şu anki Aleppo Odası’na dönüştürülmüştür.Muhteşem dekor, dinsel ve haince temaların sayısız figüratif temsili ve sanatsal icrayı içerisinde barındırırken,aynı zamanda 17.yy’da Halep'te yaşanan kozmopolit ve hoşgörülü bir kent yaşamını da gözler önüne seriyor.

Felekşan Onar'ın 27 adet,tek tek kalıba üflemeli camdan tasarladığı kuşları‚ Aleppo Odası’ndaki dekor ile farklı bir biçimde harmanlanıyor. Duvar paneli ve duvar kağıdı renkli tavus kuşları, ördekler ve güvercinlerden oluşmakta olup kesilmiş kanatları olan küçük, kırılgan kuşlara karşıttır.

"Kanatsız Kuşlar" sadece iç savaş nedeniyle yok olan eski metropolün üzücü kaderini anımsatmakla kalmıyor aynı zamanda günümüz Türkiye'sinde Suriyeli mültecilerin durumunun hissiyatını da yaşatıyor.

Türkiye’de herkesin günlük yaşamında mutlaka şahit olduğu "mülteciler" durumunu hassasiyetle cam sanatında işleyen Felekşan Onar’ın "Kanatsız Kuşları" nı 8 Nisan 2018’e kadar Berlin İslam Sanatları Müzesi’nde görmeniz mümkün.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN