Dünya Sinemaları İzmir'i Konuşacak

Deneyimli sinemacı Yusuf Niş’in yazıp yönettiği yüzde yüz İzmir yapımı "İki Bayram Arası" filmi yurt içi ve yurt dışı festivallerde yarışacak.Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğini kazandıktan sonra çekim hazırlıkları ile dikkat çeken İki Bayram Arası filmi İzmir’e renk kattı.
Basmane, Kadifekale, Karşıyaka Cumhuriyet Mahallesi, İnciraltı, Doğal Yaşam Parkı, Güzelbahçe başta olmak üzere İzmir’in değişik semtlerinin plato olarak kullanıldığı filmde toplam 500’e yakın kişi görev aldı… Filmde görev alacak oyuncular ünlü ünsüz yüzlerce aday arasından karakterlere uygunlukları göz önüne alınarak özenle seçildi. Yönetmen Yusuf Niş, senaryosunda yarattığı tipleri saptamak için İzmirli profesyonel ve amatör yüzlerce tiyatrocu ile görüşmeler yaptı. Her biri alanında başarılı, ismi daha önce duyulmamış, bazıları sinema ile ilk kez tanışan 8 oyuncu filmin ana karakterini oluşturuyor.

Alper Film Şirketi tarafından gerçekleştirilen 40 yıllık sinema adamı Yusuf Niş tarafından yazılıp yönetilen filmde Görsel Yönetmenliği Mehmet Gün, Baş Kameramanlığı da alanın başarılı isimlerinden Talip Şahin üslendi.

Yeşilçam Tecrübesi ve 40 Yıllık Birikim

Filmin Yapım Sorumlusu Zeynep Gülter Akcan Niş, eserin Kültür Bakanlığı'ndan iyi bir destek almasına rağmen, oyuncu sayısı, mekân çeşitliliği, sahne çokluğu açısından üç-dört film prodüksiyonu zorluğunda ve masraflılığında olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:
Başka şartlarda, bu filme hiç cesaret edilemeyebilirdi. Ancak, biz Yeşilçam tecrübemiz ve birikimimizle yılmadan, özgün ve pratik çözümlerle yurt içi ve yurt dışı festivallerde ödül hedefiyle senaryosunun gücüne çok güvendiğimiz, inandığımız projemizi en iyi şekilde gerçekleştirmekteyiz… Amatör ruhlu, sinema gönüllüsü, öğrenmeye istekli hepsi İzmirli muhteşem bir ekip yarattık. Bu filmle birlikte İzmir'de her zaman sinema filmi çekmeye yeterli bir ekipmanımız da oluştu.

Yüzde Yüz İzmir Malı Olacak

Bu güne kadar önemli sinema eserleri ve belgesellere imza atan filmin senaristi ve yönetmeni Yusuf Niş ise,” Zor denileni başarıyoruz. İzmir’de bir sinema eserini gerçekleştirmek için yeterli teknik donanım bulmak çok zordu. Yeşilçam’dan getirtmek yerine kendi şartlarımızı zorlayıp donanımımızı kurduk ve her şeyiyle yüzde yüz İzmir yapımı bir film ortaya koymayı başardık.
Yusuf Niş bu filminde neden ünlü isimlerle çalışmadığını da şöyle açıkladı:

"Sinemada teatral oyunculuk en büyük tehlikedir; özellikle sesi ile oynayan oyuncular… Sinema iri tavırlı oyuncuyu kabul etmez. Oyuncu; senaryoda ön görülen karakter ‘gibi’ olmamalı; O olmalıdır. Özellikle, yakın planlarda objektifler o ‘gibi yapmaları’ yakalar ve ifşa eder. Bizim filmimizdeki tiyatro kökenli arkadaşlarımıza bu ‘gibi yapmama, olma’ konusunda güvenim tamdır. Burada esas mesele amatör kardeşlerimin rol yapmak yerine kendi doğallıklarını kaybetmemelerini sağlamaktır. O da bizim işimiz. Oyuncu için, Halit Refiğ hocamın bana dediği bir laf vardı: "Bir karakter için seçeceğin insanın tipi, görünüşü tamamsa, yüzde 50’dir; biraz yetenek varsa yüzde 75’tir; yüzde 25 de sen onu yönetirsen yüzde 100 sonuç alırsın. Ben yüzde 100 İzmir Film’imizden yüzde 100 sonuç alacağıma inanıyor, büyük bir titizlikle seçtiğimiz oyuncularıma ve ekibimize güveniyorum" dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Yusuf Niş, İki Bayram Arası İzmir, İzmir İki Bayram Arası, Basmane, Kadifekale, Karşıyaka Cumhuriyet Mahallesi, İnciraltı, Doğal Yaşam Parkı, Güzelbahçe, Mehmet Gün, Talip Şahin, Zeynep Gülter Akcan Niş, İzmir Etkinlikleri, İzmir Kültür-Sanat, İzmir Cemiyeti