HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 13 Nisan 2018

"Dünya Sanat Günü İzmir’18" Sergisi Açıldı

Magazinizmir
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kuruluşunun 150. yılında 150 eserden oluşan çok renkli bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

AASSM’de açılan sergide Türkiye'nin yanısıra Japonya, Rusya, Azerbaycan, Mısır, Kosta Rika, İrlanda, Litvanya, Belçika, Almanya ve İranlı sanatçıların eserleri sanatseverlerle buluştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla, Serdar Yörük küratörlüğünde, 107 sanatçının katılımıyla gerçekleşen resim, heykel, fotoğraf, seramik, tekstil, enstalasyon, video vb. 150'den fazla eserden oluşan karma sergide Türkiye’den ve Dünyadan seçkin sanatçıların eserleri İzmirliler ile buluştu. Sanatın farklı disiplinlerinden üretim yapan, alanlarında yetkin sanatçıların oluşturduğu disiplinlerarası karma sergide İzmir, İstanbul, Ankara, Bursa, Uşak, Muğla, Mersin, Sakarya, Eskişehir, Konya, Kayseri, Gaziantep, Antalya, Ordu, Hakkari, Bolu gibi illerimizden ve ayrıca Japonya, Rusya, Azerbaycan, Mısır, Kosta Rika, İrlanda, Litvanya, Belçika, Almanya ve İran’dan usta, akademisyen ve genç sanatçının eseri yer alıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, her yıl dünyanın gelmiş geçmiş en önemli sanatçılarından Leonardo Da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’da kutlanan "Dünya Sanat Günü"nde sanatseverleri çok renkli bir sergi ile buluşturacak. Dünyanın farklı coğrafyalarından 107 sanatçının eserleri, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) sergilenecek.

Ege Bölgesi Görsel ve Plastik Sanatlar Derneği işbirliğiyle ve Serdar Yörük küratörlüğünde, 6 Nisan’da çok sayıda seçkin davetlinin katılımıyla açılan sergi 28 Nisan’a kadar sürecek.
2011 yılında Meksika’nın Guadalajara kentinde yapılan UNESCO A.I.A.P/17. Dünya Sanat Dernekleri Genel Kurulu’nda Türkiye’yi temsil eden UPSD (Uluslararsı Plastik Sanatlar Derneği)’nin önerisiyle, Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan, "Dünya Sanat Günü" olarak ilan edilmiş ve ilk olarak 2012 yılında ülkemizde de kutlanmaya başlanmıştır.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN