HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 26 Aralık 2019

DİLARA KOÇAK’IN İYİ YAŞAM GÜNLÜĞÜ PLASTİĞE MEYDAN OKUDU

Magazinizmir
Her yıl yenilenen konu başlıkları, renkli ve enerjik formatı ile kendine iyi bakmak isteyenler için en iyi yeni yıl hediyesi olan İyi Yaşam Günlüğü, bu yıl Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda bir içerik ile hazırlandı. İyi Yaşam Günlüğü’nün satışından elde edilecek gelir DenizTemiz Derneği/ TURMEPA için katkı sağlayacak.

15 yıl önce Uzman Diyetisyen Dilara Koçak’ın hazırladığı, Türkiye’deki ilk tematik ajandalardan birisi olan İyi Yaşam Günlüğü yıllar boyu bir yeni yıl klasiği haline geldi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile iş birliğinde olan Koçak, küresel iklim krizi, gıda israfı, sıfır atık, sıfır açlık konularındaki yoğun çalışmalarını şimdi de İyi Yaşam Günlüğü’ne taşıdı.

Her sene olduğu gibi İyi Yaşam Günlüğü’nü dostlarıyla kutlayan Uzm. Dyt. Dilara Koçak, davetlilere plastiksiz mutfak başlangıç seti hediye ederek “İnsanı stres, denizi de plastik hasta ediyor, plastiğe dur dememiz lazım” diyerek çağrıda bulundu. “Haftada 21 gram mikroplastik yutuyoruz, toprak hasta, deniz hasta, hava hasta!” diyen Koçak 30 yıldır birey ve kurumların beslenmesi konusunda çalıştığını fakat uzun zamandır ‘gezegeni beslemeyi’ de odağına aldığına dikkati çekti.

TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, “Aldığımız iki nefesten birini sağlayan yaşam kaynağımız denizler, maalesef yüzde 80 oranında karadan kirleniyor. Bu sebeple hepimiz yaşamımızda atacağımız küçük adımlardan başlayarak denizlerin korunması için mücadele vermeliyiz” diyerek iş birliği ve destekleri için Dilara Koçak’a teşekkür etti.

İyi Yaşam Günlüğü 2020’nin tanıtımıgeçtiğimiz günlerde Deniz Temiz Turmepa Derneği ile birlikte Swissotel Le Chalet’de gerçekleşti. Davette; Revna Demirören, Şükran Güzeliş,Şebnem Çapa,Şadan Kaptanoğlu,Şahika Ercümen, Levent Erden, Gamze Cizreli, Saffet Emre Tonguç, Yelda Güral, Ayşegül Kodal, İpek Develi, Figen Bahçıvan, Özgür Bolat, gibi isimler projeye destek verdi.

- DİLARA KOÇAK, ŞEBNEM ÇAPA

- GAMZE CİZRELİ

- GUPSE ÖZGÜR

- YELDA GÜRAL

- REVNA DEMİRÖREN

FACEBOOK İLE BAĞLAN