HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 11 Eylül 2019

BARÇIN SPOR ile UZAY YOLCULUĞU

Magazinizmir
TARKEM tarafından bu yıl İzmir Fuarı’na kazandırılan Kemeraltı Sokağı’nda Barçın Spor’un sponsorluğunda kurulan Uzay Planetaryum’u dikkat çekiyor.

Kemeraltı’nın öne çıkan lezzetleri, unutulan zanaatkarları, markaları, tüm ülkeye mal olmuş tarihi-kültürel değerleri ve diğer birçok zenginliğinin tanıtılmasının yanısıra kurulan planetaryum çadırında gök cisimleri ve hareketleri simülasyonla konuklara izletiliyor.

Haziran ayında restorasyonuna başlanan İkiçeşmelik ile Kestelli Caddeleri’nin kesiştiği noktada yer alan Tarihi İstiklal Okulu Kültürpark’ın Lozan ile Montrö Kapısı arasında yer alan Uzun Havuz alanında tanıtılıyor. Uzun yıllar işlevinin dışında kullanılarak kaderine terkedilmiş olan yapı, restorasyonun ardından gerçekleşecek işlevlendirme çalışmaları ile yenilikçi öğrenme merkezi olarak kapılarını açacak. Kodlamadan uzay bilimlerine, robot yapımından marangozluk atölyelerine, giyilebilir teknolojilerden tarım teknolojilerine kadar çocukların önce öğreneceği sonra kendi projelerini geliştireceği, dünya standartlarında bilgi, tasarım ve yenilik üreten bir merkez olacak. Okul içinde yer alacak Uzay Plenatoryum’u ile Barçın Spor’un katkılarıyla Kemeraltı Sokağı’nda yerini alan similasyon, çeşitli gök cisimlerini ve onların hareketlerini çocuklara izleterek bilgilendirecek. Tarihi bir okulu restore ederek yenilikçi öğrenme merkezi olarak yeniden hayata geçireceklerini söyleyen İzmir Kent Değerlerini Koruma ve Geliştirme Derneği Genel Sekreteri Sedef Özer, “Çocuklar kodlama eğitimi alabilecek, giyilebilir teknolojiler, plenatoryum gibi bir çok şey olacak. Burada gün boyu atölye çalışmalarına katılan çocuklar uzay planetaryumunda on beş yirmi dakikalık uzay gezisi yapacak. Planetaryum çadırı Barçın Spor’un desteğiyle on gün boyunca çocukları ağırlama şansı buldu” dedi. Barçın Spor Genel Müdürü Celal Kaya ise “Kemeraltı’ndan çıkan bir ülke markası olarak, bizim için projenin ayrı bir önemi var. Tarkem yürüttüğü projelerle İzmir ticaret hayatının önemli değeri Kemeraltı ve bölgesini yeniden hak ettiği seviyelere getirecek” diye konuştu. Tarkem Genel Müdürü Sergenç İmeler ise, kültürel projelere büyük önem verdiklerini belirterek, Barçın Spor’a katkılarından dolayı teşekkür etti. 

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN