HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 6 Temmuz 2017

Üretim Reform Paketi İle OSB'lere Büyük Destek

Magazinizmir
Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilen ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan Üretim Reform Paketi içinde bulunan Organize Sanayi Bölgeleri’ne ilişkin düzenlemeler, sanayicilerin yüzünü güldürdü.

Paket bünyesinde alınan kararlar uyarınca özellikle OSB’lerdeki sanayicilerin sırtında yük olan birçok kalem kaldırılırken, üretim ve yatırımı teşvik edici yeni yapılanmalara gidildi.
OSB kuruluşlarının kolaylaştırılmasından, elektrik faturalarındaki TRT paylarına, OSB içindeki arsaların fiyatlandırmalarına kadar birçok düzenleme içeren paket sayesinde sanayicinin yüzü gülüyor. Şehrin içinde kalan OSB’lerin taşınması da bu paket kapsamında değerlendirilirken, bu düzenleme sayesinde OSB içindeki firmalar belediyelere emlak vergisinden de muaf olacaklar.

OSB Başkanları Memnun

Üretim Reform Paketi’nin hayata geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, uzun zamandır bekledikleri bu reform paketinin çıkmasıyla sanayicilerin daha fazla yatırım, daha verimli üretim ve daha hızlı büyüme ve istihdam sağlayacaklarını belirtti. Yapılaşan sanayi alanlarının valilik ile istişare ederek uygun görülmesi durumunda hızlıca OSB’ye dönüştürülebilecek olmasının önemine dikkat çeken Porsuk, "KOSBİ olarak en çok zorlandığımız konu olan OSB statüsü almak artık kolaylaşıyor. KOSB’nin doğal olarak oluşmuş bir sanayi alanı olması sebebiyle OSB statüsüne kavuşması sancılı olmuştu. Bu paket ile bizim çektiğimiz zorlukları başka bölgeler çekmeyecek ve OSB statüsüne hızla kavuşabilecekler" diye konuştu.

Tire Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Kosat Gürler de paketi olumlu karşıladıklarını belirterek bu reformlar sayesinde sanayicilerin sırtlarında bulunan birçok yükün alındığını belirtti. Bu reform paketi ile özellikle OSB bünyesindeki sanayicilerin projelerine kredi kolaylıkları sağlandığını, zaten çok yüksek elektrik faturaları ödeyen sanayicilerin ödediği TRT payının kalkmasının önemli olduğunu ifade etti.

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren de meclisten geçen bu paketle sanayicinin derin bir nefes aldığını belirterek "Bu paket ile sanayicinin bir çok sıkıntısı giderildi. OSB’lerde sanayi işletmelerinin hafta tatillerinde de çalışabilmeleri için belediyelerden ruhsat almak zorunluluğu kaldırıldı, ayrıca işletmelerin organize sanayi bölgelerinde yaptıkları yatırımlar damga, emlak vergisi ve harçlardan muaf tutuldu. Bunun gibi görüntüde önemsiz gibi algılanan ama enerjisini üretime vermesi gereken işletmeleri yoran bu tarz bürokratik işlemlerin kaldırılmış olması gayet yerinde bir hamle" diye konuştu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN