HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 29 Eylül 2016

Türkiye Hayvancılık Sektörü Kuşadası'nda Buluşacak

Magazinizmir
Türkiye'nin canlı hayvan sektörü, Kuşadası'ndaki zirvede buluşacak. 22 ülkeden gelecek alım heyetleriyle birlikte son teknolojik gelişmeler de üreticiyle buluşacak.

100 baş ve üstü hayvan sayısına sahip olan 3 bin 500 süt ve besi çiftliğinin sahipleri ve üst düzey yöneticilerinin de katılacağı Anadolu EXPO 3. Canlı Hayvan Fuarı aynı zamanda "Ulusal Süt Zirvesi"ne de ev sahipliği yapacak.

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde düzenlenecek Türkiye'nin ilk ve tek canlı hayvan fuarı özelliğini taşıyan Anadolu EXPO 3. Canlı Hayvan Fuarı, sektörün devlerini ağırlayacak. GL Platform tarafından 3-6 Kasım tarihleri arasında Kuşadası Efes Kongre Merkezi'nde düzenlenecek fuarda, büyükbaş sığır ırkları, küçükbaş koyun keçi ırklarının yanısıra çiftlik ekipmanları ve teknolojileri, süt teknolojileri, et teknolojileri, biyogaz ve arıtma sistemlerinde son yenilikler görücüye çıkacak. Fuarda sektörün önde gelen firmaları, birlikler, kooperatifler stant açacak. Ayrıca teknolojik gelişmeler de seminerler aracılığıyla paylaşılacak.

Üreticiler Alıcılarla Buluşacak

45 bin metrekarelik alanda düzenlenecek fuarda Türkiye'de 100 baş ve üstü hayvan sayısına sahip olan yaklaşık 3 bin 500 süt ve besi çiftliğinin sahipleri ve üst düzey yöneticileri de yer alacak. Bölgedeki üreticiler, önder çiftçilerin deneyimlerini dinleme fırsatı bulacak. Yurt içinin yanısıra 22 ülkeden gelecek profosyonel ziyaretçilerle fuar 2 binin üzerinde alıcıyı ağırlayacak.

4. Ulusal Süt Zirvesi

Anadolu EXPO 3. Canlı Hayvan Fuarı aynı zamanda Ulusal Süt Zirvesi'ne de ev sahipliği yapacak. Geçen yıl Et ve Süt Kurumu'nün müdahalesine zemin hazırlayan ve önemli kararların ilk kez duyurulduğu zirve bu yıl "Yenileşim" temasıyla düzenlenecek. Zirvenin ilk günü, kaynakların doğru kullanımı, kırsaldan göçün önlenmesi, hayvan sağlığı ve refahı, hayvan besleme, sağlıklı yem, buzağı ölümleri, aile işletmeleri konulu oturumlar yapılacak. İkinci gün ise süt sektöründe yenileşim, butik mandracılık, süt sektörü yatırımları, büyükbaş ve küçükbaş hayvan sütlerinde farklı ırklar, hayvansal atıkların geri kazanımı, üretimde küçük işletmelerin sorunları, kırmızı et üretimi, mahalli idarelerin hayvancılığa yaklaşımı konuları tartışılacak.

Güzeller Podyuma Çıkacak

Fuar renkli görüntülere de ev sahipliği yapacak. Aydın Kırmızı Et Üreticileri Birliği önderliğinde En Verimli Besi Sığırı Yarışması'nda bölgenin birbirinden nitelikli büyükbaş ve küçükbaş ırkları boy gösterecek. Aydın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ise açık artırma ile bölgenin en iyilerini satışa çıkaracak. Aydın Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin Damızlık Koyun Keçi Güzellik Yarışması'nda ise jüri en güzellerini seçmek için ter dökecek.

Onur Konuğu Çine

Fuar hazırlıkları kapsamında düzenlenen 4. danışma kurulu toplantısı ise yine büyük ilgi gördü. Sektör temsilcilerinin hazır olduğu toplantıya fuarın onur konuğu olan Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer de katıldı. Fuarı heyecanla beklediklerini söyleyen Dinçer, "Zor günler geçirdik. Bu fuar, hayvancılık sektörüne büyük canlılık getirecek. Hem Aydın hem Kuşadası hem Türkiye son yenilikleri görme fırsatını yakalayacak ayrıca sorunları bir masa etrafında konuşup çözüm için adım atma olanağını sunacak. Ama fuarın katkısı yalnız bu da olmayacak. Özellikle turizm bölgesi olan Kuşadası'nda tatil sezonunun ardından düzenlenecek fuar, bölge ekonomisine de bu yönde bir değer katacak. Açıkçası fuarın geleneksel hale gelmesinden dolayı mutluyuz" dedi.

Danışma kurulu toplantısı sonrasında değerlendirmede bulunan GL Platform Genel Müdürü Gül Ceylan ise bugüne kadar düzenledikleri canlı hayvan fuarıyla sektörün sesi haline geldiklerini, üreticileri ilgilendiren teşvik, sorun ya da çözüme yönelik resmi kararların da ilk kez fuarda kamuoyuna sunulduğuna dikkat çekti. Ceylan "Bu nedenle Anadolu EXPO yalnızca sergileme ve yeni teknolojilerin tanıtımı değil aynı zamanda Türk hayvancılık sektörünün geleceğinin de belirlendiği bir platform haline geldi. Bu nedenle Kuşadası aslında Türkiye'ye ev sahipliği yapıyor" dedi. Fuarın tarım ve hayvancılıkta referans haline geldiğini ve artık ileriye taşınması gerektiğini belirten Ceylan, "Anadolu EXPO Canlı Hayvan Fuarı'nı artık uluslararası boyutta düzenleme zamanı geldi ve kısa süre sonra bunu da gerçekleştireceğiz" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN