İŞ DÜNYASI -- 2 Mayıs 2016

Türk Zeytin ve Zeytinyağı Kanada Yolcusu

Magazinizmir
Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak için Kanada'nın Montreal şehrinde 13-15 Nisan 2016 tarihleri arasında düzenlenen SIAL Canada gıda fuarına katılarak, tanıtım faaliyetlerine devam etti.

Dünya’nın önde gelen gıda fuarları arasında yer alan ve Kuzey Amerika'nın en büyük gıda fuarlarından biri olan SIAL Canada Fuarı’nda Türk zeytin ve zeytinyağına gösterilen ilgiden son derece memnun kaldıklarını belirten Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Kadri Gündeş, fuara Amerika, Avrupa ve Asya'nın farklı ülkelerinden büyük firmaların katıldığını kaydetti.

60 ülkeden yaklaşık 850 firmanın katılım gösterdiği ve yaklaşık 15.000 profesyonel ziyaretçinin katıldığı fuarda, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi standını, Kanada ve ABD'nin yanı sıra, Arjantin, Brezilya, Çin, İtalya, İspanya ve Irak gibi Dünya'nın dört bir yanından firmaların ziyaret ettiğini anlatan Gündeş, Kanada'nın 2015 yılında toplam 220 milyon ABD$ tutarında zeytin ve zeytinyağı ithalatı gerçekleştirdiğini ve Türkiye için büyük potansiyel arz eden Kanada'daki pazar paylarını arttırmayı amaçladıklarını kaydetti.

SIAL Canada Fuarı'na Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi olarak bu sene ilk kez katıldıklarını belirten ZZTK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kadri Gündeş, "Uluslararası Zeytin Konseyi verilerine göre, Kanada'nın yıllık zeytinyağı tüketimi son 10 yılda 25 bin tonlardan 38 bin tona, sofralık zeytin tüketimi ise 20 bin ton civarlarından 30 bin tona çıktı. Yaklaşık yüzde 50 büyüyen bir pazar ve Türk zeytin ve zeytinyağı açısından çok büyük bir pazar potansiyeline sahip" diye konuştu.

Türkiye 2014-15 sezonunda Kanada'ya 812 bin dolarlık zeytinyağı ihraç etmişken, 903 bin dolar sofralık zeytin ihracatı gerçekleştirdi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN