HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 14 Temmuz 2016

Serbest Bölgeler Ekonominin Can Damarı Oldu

Magazinizmir
Ege Serbest Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bilgen Salih Narlı, Türkiye’nin dört bir yanında kurulan ve yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren serbest bölgelerin yüksek ihracat rakamları nedeniyle ülke ekonomisinin can damarı haline geldiğini söyledi.

ESBİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bilgen Salih Narlı ile yönetim kurulu üyeleri Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ)’ta faaliyet gösteren üye işyeri ziyaretleri kapsamında rüzgar türbini imal eden Aero Rüzgar firmasına konuk oldu.

Sağladığı avantajlarla yaklaşık 30 yıldır Türk ekonomisine büyük katkılar sağlayan serbest bölgeler hakkında bilgi veren ESBİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bilgen Salih Narlı, bölgelerin özellikle vergi avantajlarından ötürü oldukça cazip yerlerden olduğunu söyledi.

Serbest Bölgeler Kanunla Desteklenmeli

Türkiye’de 19 serbest bölgenin her yıl milyarlarca dolar ticaret hacmi ile ekonomiye katkı verdiğini ve binlerce kişiye de istihdam sağladığını hatırlatan Narlı, “Katma değerli üretiminin büyük bir bölümü de serbest bölgelerde gerçekleştiriliyor. Ülke ekonomisinin büyümesini ve daha çok kişiye iş verilmesi için serbest bölgeler daha çok desteklenmeli. Bu yüzden üzerinde önemle durduğumuz Serbest Bölgeler Kanunu bir an evvel düzenlenerek yürürlüğe girmeli” dedi.

ESBAŞ Modelleri Arttırılmalı

ESBAŞ’ın yaklaşık 4 milyar dolarlık ihracat hacmine sahip olduğunu ve bu rakamla Türkiye’deki 40’a yakın ilin ihracat rakamını geride bıraktığını anlatan Narlı, “ESBAŞ, yurtdışına gönderilen malların kilogram fiyatıbaz alındığında Türkiye ortalamasının çok üzerinde yaklaşık 10 dolara ihraç ediyor. Türkiye’yi beşe katlayan ihracat rakamına eşdeğer. Eğer ekonomide 2023 hedeflerini tutturmak istiyorsak, ESBAŞ benzeri serbest bölge modelleri çoğaltılmalı” diye konuştu.

ESBİAD üyelerine yaptığı sunumla fabrika hakkında bilgiler veren Aero Rüzgar Genel Müdürü Alper Kalaycı ise ESBAŞ’ta faaliyet göstermekten dolayı mutlu olduklarını söyledi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN