HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 13 Temmuz 2016

OSB'ler Sanayinin Dinamosu

Magazinizmir
Ege Bölgesi Sanayi Odası(EBSO) Meclis Başkanlığı ve EBSO Vakfı Mütevelli Heyet Başkanlığı görevlerinde de bulunan İzmir Kalkınma Ajansı(İZKA) Başkanı Kemal Çolakoğlu, KOSBİ Aktüel dergisine kent sanayisi ve ekonomisini değerlendirdi.

Türkiye’de çevreye en uygun sanayicilik anlayışına sahip şehir olarak İzmir’i işaret eden Çolakoğlu, İZKA olarak 16 adet OSB’ye sahip İzmir’e önemli desteklerinin olduğunu ve bu desteğin devam edeceğini söyledi.

İzmir’e Teşviki Arttırın Çağrısı

Manisa’nın aldığı teşviki kıskanmadıklarını dile getiren Çolakoğlu, “Bilakis Manisa’nın aldığı teşviki takdir ediyoruz. Ancak, İzmir’e kalkınmış bölge teşvikleri verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İzmir’de çevreye uygun sanayicilik var ise OSB’ler bu konuda desteklenmesi gerekmektedir. Bugün İzmir’deki bazı OSB’ler boş iken İzmir’de sanayi niye gelişmiyor diye sormamızın manası yok. Türkiye’nin hiçbir bölgesinde bugün için tam gelişmiş bir yer var demek mümkün değil” dedi.

Kanun Değiştirilmeli

Kalkınma Kurulu olarak, sanayicilere ve müteşebbislere destek olmak amacıyla ajans kanunlarında değişiklik talepleri olduğunu anlatan Çolakoğlu, “Zaten hükümetin seçim beyannamesinde kalkınma kurullarının yazısını değiştireceğine dair taahhütleri var. Kalkınma kurullarının yönetim kurulunu seçmesini, denetleme yapmasını ve önerilerinin uygulanmasını zorunlu kılan bir üst kurulun olmasını istiyoruz” diye konuştu.

OSB’ler Sanayinin Dinamosu

Ayrıca derginin yeni sayısında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun OSB’lere yönelik yaptığı önemli açıklamalara da yer verildi. OSB’lerin sanayinin dinamosu olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin sanayileşme hamlesinde ve sanayi yatırımlarının planlı şekilde gerçekleşebilmesinde OSB’lerin ana aktör konumunda olduğuna işaret etti.

KOSBİ İngiliz Basınında

Bunun dışında dergi de, İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde KOSBİ’nin çalışmalarına destek verdiği İngiltere basınında da geniş yer bulan Ulucak Höyüğü’de yer aldı. İngiltere’nin önde gelen saygın dergilerinden biri olan “Antiquity” de yankı bulan Ulucak kazının yani sıra KOSBİ’nin kazıya verdiği destekten de söz edildi.

Yiğitler Barajı İhalesine Büyük İlgi

Derginin yeni sayısında KOSBİ açısından hayati öneme sahip Yiğitler Barajı ihalesine de geniş yer verildi. 20 Mayıs tarihinde gerçekleşen ihaleye 81 firma teklif vermişti.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN