HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 10 Temmuz 2017

Nasır'dan Yeni Yönetmelikle İlgili Müteahhitlere Çağrı: "Konuyla İlgili Çalışıyoruz, Önerilerinizi Bekliyoruz"

Magazinizmir
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaklaşık 2 yıldır gündeminde olan ve Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 1 Temmuz 'da Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yeni yönetmelikle aynı zamanda eski başvuruların işleme alınmasının önü açılırken; yönetmeliğin yürürlüğe giriş tarihi ise 3 ay ertelenerek 1 Ekim olarak ilan edildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır yönetmeliğin sektördeki aktörler tarafından henüz tam olarak anlaşılamadığına dikkat çekerek, "Sesimizi duyan ve bu süreçte nefes alıp, işlerimizi tamamlamak için 3 ay süre kazanmamızı sağlayan Sayın Bakanımız'a teşekkür ederiz" dedi.

Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile ilgili çalışmalara başladıklarını belirten Nasır, "Konuyla ilgili herkesin bilgisine başvurup talepleri alacağız. Ankara’da bu talepleri ilgili yerlerle paylaşarak sektörün beklentilerini aktaracağız" dedi.

İnceleyecek ve Ona Göre Davranacağız

Konuyla ilgili üç aylık sürenin müteahhit ve ilgili kurumları büyük oranda rahatlattığının altını çizen MÜFED Başkanı Necip Nasır, "Sektör olarak talepleri alacağız. Her ilde kendine göre sorunlar bulunuyor. Resmi Gazetede yayınlanan yeni yönetmeliğin avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Biz hem artılarını; hem de eksilerini detaylı bir şekilde inceliyoruz. Yaptığımız çalışmalar sonucunda elde edeceğimiz sonuçlar doğrultusunda hareket edeceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Müteahhitler Konfederasyonu’na bize gelen talepleri ileteceğiz. Aynı zamanda TOBB bünyesinde inşaat komitesinde de meseleyi irdeleyeceğiz. Türkiye genelinde 51 derneğin 120 bin müteahhit üyesi mevcut. Bu birliklerin yan kollarıyla birlikte sayılar daha da artıyor. Bu konuyla ilgili bize başvuru yapabilir; önerilerde bulunabilirler. Herkesin önerisini çok önemli buluyoruz. Ayrıca info@mufed.org.tr adresinden bize ulaşıp, e - posta da gönderebilirler" ifadesini kullandı.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN