HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 21 Mart 2017

"İzmir, Lojistikte Altın Çağını Yaşayacak"

Magazinizmir
Günaydın Group Yönetim Kurulu Üyesi Erol Günaydın, İzmir'de yapımı devam eden otoyol ve Çandarlı Limanı'nın ardından kentin lojistikte altın çağını yaşayacağını söyledi.

Bir bölgenin ekonomik gelişimindeki temel unsurun ulaşılabilirlik olduğunu belirten Günaydın, lojistik alanında kısa süre sonra tamamlanacak yatırımların ardından, kent ekonomisinin de buna paralel güçleneceğini kaydetti.

Lojistiğin hızla büyüyen bir sektör olduğunu dile getiren Erol Günaydın, "Firmalar da artık 3'üncü kuşak lojistiğe yöneldi ve sektörün önü açık" dedi.

Demiryolu Taşımacılığının Önemi Artıyor

Şu anda yaygın olarak kullanılan karayolları taşımacılığının tek başına yeterli olmadığını, demiryolu taşımacılığının öneminin arttığını belirten Günaydın, taşınan yükün bir kısmının raylı sisteme geçmesinin operasyonel maliyet anlamında avantaj sağlayacağına dikkat çekti.

"Demiryolu, karayolunun alternatifi değildir" diyen Erol Günaydın sözlerini şöyle sürdürdü: "Fakat demiryolu, karayolunun üzerindeki yükü hafifletebilir. Gelişmiş ülkelerde de ağırlıklı olarak karayolu kullanılır. Ülkemizde demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi ve devlet eliyle desteklenmeye devam etmesi gerekiyor. Türkiye'nin gelişimi açısından demiryolu taşımacılığı bir eşik niteliği taşıyor. Şu anda demiryolunda uygulanan tarifeler doğru da değil, rekabetçi de değil. Demiryolu taşımacılığı, Türkiye'nin geleceğinde olmazsa olmaz diye düşünüyorum. Bu nedenle Günaydın Group olarak, Denizli, Aydın ve Balıkesir lokasyonunda yatırımlar gerçekleştirdik.Üçüncü demiryolu limanımız Balıkesir Organize Sanayi bölgesinde demiryolu taşıması için kurulum ve yatırımlara hız verdik. Test aşamasında olduğumuzdan 3 bin ton ve bin ton gibi dökme yük konusunda denemelerimiz oldu. 20 bin ton önümüzdeki günlerde gerçekleşecek. Müşterilerimize maliyet bakımında avantaj sağlayarak bölgeye ve organize sanayiye de hizmet vereceğiz. Demiryolu ağı eğer düz bir hat üzerinde ilerliyorsa sıkıntı yok. Ancak, coğrafi koşullar nedeniyle yol uzuyorsa bu durum maliyetlere de yansıyor. Demiryolu, hem ekonomik hem de ticareti kolaylaştırması açısından güvenli bir yöntem. Ülkemizin farklı noktalarında da kara terminallerimizi artırmak istiyoruz" dedi.

İstihdam Hedefi

Yönetim Kurulu Üyesi Erol Günaydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TOBB üyelerine yaptığı istihdam çağrısı ardından bünyesinde 100 personel istihdam ettiklerini söyledi.
İstihdamı artırarak ülke ekonomisine katkı yapmaktan dolayı plaket almalarının kendileri için gurur verici olduğunu belirten Günaydın, önümüzdeki dönemde de yeni çalışanlar istihdam etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Güçlü bir Türkiye için güçlü bir ekonomiye ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Günaydın sözlerine şöyle devam etti: "Güçlü bir ekonominin en büyük göstergesi ise çalışan sayımızı artırmaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız'ın bu yöndeki çağrısına Günaydın Group olarak destek vermek ve daha üretken bir Türkiye için sorumluluk üstlenmek adına 100'ün üzerinde personel istihdam ederek bünyemize kattık. Hedefimiz yıl sonuna kadar bu sayıyı 300'e çıkarmak. Bu yöndeki çalışmalarımıza devam edeceğiz ve güçlü bir Türkiye için üstümüze düşen görevi yerine getireceğiz" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN