HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 3 Mart 2017

İÇ MİMARİ TASARIM İÇİN 10 SORU 10 CEVAP

Magazinizmir
İzmir merkezli Barkod İç Mimarlık'ın kurucu ortağı Deniz Beceren ile iç mimari üzerine bir röportaj yaptık. Umarız yeni bir iç mimari tasarım yaparken işinize yarar. Keyifli okumalar!

1. 2017 yılı için iç mimaride beklediğiniz tasarım trendi nedir?

2017’yi endüstriyel ürünlerden çok el yapımı ürünlerin ağırlık kazanacağı yıl olarak görüyorum. Güzel el oyması dolaplardan bambu masalara, farklı dekorlardan yumuşak el dokuma tekstile kadar kişiye özel ürünler öne çıkacak. Çünkü bu parçalardan her birinin arkasında büyük bir hikaye ve fikir var. 2017’nin de yeni bir trend yaratarak bu parçalara değer kazandıracağını düşünüyorum.

2. 2017 yılında hangi tasarım anlayışını görmemek isterdin?

Minimalizm! Ben maksimalist tasarımların bir ruhu olduğuna inanıyorum. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda minimalizm fazlasıyla kullanıldı. Her şeyden öte maksimalizm hayatı daha eğlenceli hale getirir. Size tasarımla ilgili daha geniş imkânlar sunar.

3. “Denim Drift” ve “Greenery” ünlü tasarımcılar tarafından 2017 yılının renkleri olarak belirlendi. Sen hangisini seçerdin?

Greenery benim için daha ön planda olurdu. Ancak Denim Drift de tasarımlarda kullanmayı sevdiğim renkler arasında. Birçok tasarımımda yeşil ve sarı rengin tonları ile sıcak metal renkleri bir arada kullandım. Mürekkep mavi ve gri duvarlar da yine iç mimari tasarımın tarzına göre kullandığım renk tonlarından.

4. Boya mı duvar kağıdı mı?

Kesinlikle boya! İç mekânda kullanabileceğiniz en hızlı, en ucuz ve en dönüştürücü şeydir.

5. İç mekânlar için koyu renkleri tavsiye eder misin?

Renkler konusunda başkalarının ne söylediğini dinlemeyin. Çünkü renk konusu kişiseldir. Ancak bir öneride bulunmam gerekirse asla renkli kartela kullanmayın. Tamamen karmaşa yaratır. Bunun yerine evinizdeki duvarın bir kısmını boyayabilir ve nasıl göründüğüne karar verebilirsiniz. Genellikle istediğim renge ulaşmak için bir duvarı tamamen boyar ve birkaç gün o şekilde bırakırım. Işığın nasıl göründüğüne ve bana ne hissettirdiğine odaklanırım. Koyu renk tonları için cesaret gerekir. İlk seferde doğru etkiyi elde edemeyebilirsiniz ama endişelenmeyin. Denedikçe daha güzel sonuçlar elde edeceksiniz.

6. Küçük bir odayı büyük göstermek için 3 tane ipucu verir misin?

Ayna ekleyin! Alanınızı gerçekten olduğundan daha büyük gösterir. Mümkünse büyük olanları tercih edin. Çünkü aynalar ekstra ışık getirir, sınırları genişletir ve derinlik katar.

Mobilyalarınızı duvardan uzak tutun. Oda ne kadar küçük olursa olsun, bir şeyleri merkeze (birkaç cm kadar) getirdiğiniz anda bütün atmosferi değiştirir. Nefes alabilecek alanı yaratır ve alanı daha büyük gösterir.

Sonsuzluk yaratın. Akıllı bir boya illüzyonu denemek isterseniz, tüm duvarları, tavanı ve zemini aynı renkte boyayın. Sınırlar ya da ufuk çizgiler olmadığı için alanı geniş gösterir. En önemli ipucumun bu olduğunu söyleyebilirim.

7. Dekorasyonla ilgili en sık gördüğün yanlış nedir?

İnsanlar dekorasyonu çok erken tamamlıyor. Evin gerçek bir stil anlayışına sahip olması için zaman içerisinde gelişmesi gerekir. İç mimarisi en güzel olan evler genellikle orada yaşayan insanların kişiliklerini yansıtır. Ayrıca her şeyi aynı anda tek bir yerden almanıza imkan yok. Dekorasyonu tamamlamak için süreç gerekir. Yaşam şeklinize bağlı olarak dekorasyonu zamana yayın. Acele etmeyin ve sürecin tadını çıkarın.

8. Bir mekânı dekore ederken parayı en çok nereye harcarsın?

Aksesuarlar, dekorlar, sanatla ilgili parçaları araştırmaktan keyif alıyorum. Barkod İç Mimarlık olarak dekorlar ürettiğimiz için ilham verici şeyler bulabiliyorum. Bence tasarımın para ile ilgisi yok. Ancak özellikle boya konusunda oldukça hassasım. Ucuz markalarda istediğim etkiyi ve kaliteyi elde edemediğimden dolayı boya seçerken titiz davranırım. Çünkü ışıkla değişen zengin ve ilginç renkler için doğal pigmentlere ihtiyacınız var.

9. Evin için satın aldığın en iyi şey neydi?

Tekli Retro koltuğum. Retro koltuklardaki kalından inceye giden ahşap ayaklar çok hoşuma gidiyor. Renkli, sade ve şık bir görüntüsü var. Hemen hemen her tarzla kolayca uyum sağlıyor. Ayrıca geçmişle aramda bir bağ kurduğu için bende yeri ayrıdır.

10. Tasarım tarzını 3 kelime ile anlatabilir misin?

Dengeli, renkli ve maksimalist.

FACEBOOK İLE BAĞLAN