Güney Afrika ve İzmir Arasında İşbirliği Köprüsü Kurulacak

Güney Afrika Ankara Büyükelçiliği’ne yeni Büyükelçi olarak atanan Mr. Pule Isaac Malefane İzmir’e gerçekleştirdiği ziyarette Ege İhracatçı Birlikleri’nin konuğu oldu. Güney Afrika Ankara Büyükelçiliği’ne yeni Büyükelçi olarak atanan Mr. Pule Isaac Malefane, Güney Afrika Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosu Tamer Taşkın ile beraber Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk’ü ziyaret etti.

Karşılıklı sektörel toplantıların, alım heyetlerinin ve ticari delagasyonların gerçekleşmesi yönünde işbirlikleri yapılması konularının görüşüldüğü ziyarette, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, “Güney Afrika ile ticaret yapabilmemiz ile ilgili ne gibi artılar, eksiler var bunları öğrenmemiz gerekir. Bu sebeple Güney Afrika’yla karşılıklı alım heyetleri düzenleyebilir, sektörel toplantılar yapabilir ve ticari beklentilerimizi ölçebiliriz. Biz Ege İhracatçı Birlikleri olarak karşılıklı alım heyetlerine, delegasyonlara açığız, bunu gerçekleştirmek yeni pazarlara açılmamız, Güney Afrika’da ihtiyaç duyulan ürünleri anlamamız ve potansiyelimizi aktarmamız gibi konularda ihracatçılarımıza yol gösterecektir” dedi.

Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Mr. Pule Isaac Malefane olası işbirliklerini ülkelerindeki ithalat ve ihracat ajanslarıyla hazır olduklarını bu yönde iki ülkenin birbirini tanıması ve işbirliği fırsatlarını değerlendirmesine sıcak baktıklarını kaydetti.

Ünlütürk, "Güney Afrika 2015 yılında toplam 86 milyar dolarlık ithalat yaparken, en fazla ithalatın Çin’den yapmış görünüyor. Güney Afrika’nın Türkiye’den yaptığı ithalat 583 milyon dolar seviyesinde. Türkiye’nin Güney Afrika’ya yaptığı ihracatın kısa sürede 1 milyar doların üzerine çıkması için çaba harcayacağız" diyerek sözlerini sonlandırdı.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Pule Isaac Malefane, Ege İhracatçı Birlikleri İzmir, İzmir Ege İhracatçı Birlikleri, Tamer Taşkın, Sabri Ünlütürk, İzmir İş Dünyası, İzmir Cemiyeti