HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

ÇEŞME -- 17 Eylül 2019

Çeşme’nin Kurtuluşu’nun 97. yılı Çoşkuyla Kutlandı!

Magazinizmir
Çeşme’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü büyük bir coşkuyla kutlandı. Amfitiyatro’da sahne alarak en sevilen şarkılarını Çeşme’nin kurtuluşu için seslendiren Volkan Konak binlerce Çeşmeli’ye unutulmaz anlar yaşattı.

Bu yıl havai fişek gösterisi yapılmadığını dile getiren Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Biz bu yıl havai fişek gösterisi yapmadık. Havai fişek bütçesi ile yanan ormanlarımıza fidan dikeceğiz. Bu gök kubbenin altında Çeşme var olduğu sürece, aşk kazanacak, sevda kazanacak, Cumhuriyet’in aydınlık insanları kazanacak, biz kazanacağız!” dedi.

Kurtuluş Savaşı’nın zafere uzanan son adımları niteliğini taşıyan 16 Eylül Çeşme’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı büyük bir coşkuyla kutlandı. Çeşme Yağhaneler Mevki’nden başlayan Kortej Yürüyüşü’nün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Törene Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, Garnizon Komutan Vekili Personel Teğmen Ozan Aziz Dilber, Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, Cumhuriyet Başsavcısı Aşkın Yeğin, İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Emin Yılmaz, Belediye Meclis Üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi Semra Dinçer, CHP İlçe Başkanı Sait Kavasoğullar, Ak Parti İlçe Başkanı İlter Etike, İYİ Parti İlçe Başkanı Volkan Evci, MHP İlçe Başkanı Gazi Fildir, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı ile başlayan, 30 Ağustos’ta zaferle taçlanan, 9 Eylül’de güzel İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşu ile son bulan, her cephesi destanlarla dolu, adını bildiğimiz, bilmediğimiz binlerce kahramanlar ile yazılmış kurtuluş destanımızın son adımlarından biri olan Çeşme’mizin kurtuluşunun 97. yılı kutlu olsun” dedi.

“Sen, ben yok, biz varız, Çeşme var!”
Çeşme’yi sıkıştığı Haziran-Eylül arası kısa sezon sendromundan kurtaracaklarını dile getiren Başkan Oran, “Sahip olduğumuz tarihi, kültürel, gastronomik mirası canlandırarak, düzenleyeceğimiz festival, etkinlik ve kongrelerle, dünyanın dört bir köşesine barış ve dostluk köprüleri kuracağız. Etnik, siyasi, kültürel ya da cinsel, her türlü ayrımcılığa karşı dimdik durarak, kadınlarımızla, gençlerimizle omuz omuza çalışacağız. Sen, ben yok, biz varız, Çeşme var. Çeşme hepimizin. Hep birlikte çalışarak, güzel yarınları hep birlikte inşa edeceğiz. Yaşasın Çeşme!”

Kuzeyin oğlu Çeşme’yi salladı
Çeşme’nin kurtuluşunun 97. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Çeşme Amfi Tiyatro’da Volkan Konak sahne alarak, Çeşme’yi coşturdu. En sevilen şarkılarını Çeşme’nin kurtuluşu için seslendiren Kuzeyin oğlu Volkan Konak, zaman zaman duygusal anlar yaşattı. “Ankara’nın taşına bak”, “Yiğidim, aslanım”, “Mağusa Limanı” gibi sevilen şarkılarını sinevizyonda gösterilen fotoğraflar eşliğinde söyleyen Volkan Konak’ı Çeşmeli’ler ayakta alkışladı. Nazım Hikmet’in, Ahmed Arif’in şiirlerinden oluşan bir kolajı da seslendiren Volkan Konak, binlerce Çeşmeli’ye unutulmaz anlar yaşattı.


“Aşk kazanacak, Cumhuriyet kazanacak, biz kazanacağız!”
Konser sonrası Volkan Konak’a çiçek vermek için sahneye çıkan Başkan Oran, “Bu muhteşem gece için bize vesile olan, irtibatımızı kuran, “Her şey çok güzel olacak” diyerek sadece İstanbul’u değil, Türkiye’yi sallayan Ekrem İmamoğlu’na buradan selam gönderiyorum. Çeşme’nin kalbi onunla attı. Benim büyük Çeşme ailem, doğum günün kutlu olsun!

Havai fişek bütçesi fidan olacak!
Bu yıl havai fişek gösterisi bütçesi ile fidan dikeceklerinin altını çizen Başkan Oran,
“Her konserin finalinde, 15 Eylül’de Alaçatı’mızda, 16 Eylül’de Çeşme’de havai fişek gösterisi yapılırdı. Biz bu yıl havai fişek gösterisi yapmadık. Havai fişek bütçesi ile yanan ormanlarımıza fidan dikeceğiz. Bu gök kubbenin altında Çeşme var olduğu sürece, aşk kazanacak, sevda kazanacak, Cumhuriyet’in aydınlık insanları kazanacak, biz kazanacağız!” dedi.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN