YEME & İÇME -- 28 Temmuz 2016

Dost Pide'de 40 Yıldır Gülen Yüzler

Magazinizmir
1974 tarihinde baba Selim Sırrı Akbaykal ve oğlu Reşat Akbaykal tarafından kurulan Dost Pide & Pizza ilk açıldığı sırada 5 masası, 2 personeli olan küçük bir işletmeydi.

Çeşme Ilıca’da kurulan işletme yıllar geçtikçe Çeşme’nin turistlik bir ilçe olmasından dolayı her sezon yoğun ilgi görerek bu zamanlara geldi. 40 yılı aşkındır işletmeciliğini ilerleterek sürdüren Reşat Akbaykal, bu sene Çeşme’de beklenmedik bir kalabalık olduğunu bu sezon çok daha yoğun, çok daha disiplinli çalıştıklarını söyledi.

Çeşme’nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Çeşme yemekleri üzerine kitap yazan ve İngilizce web sitesi kuran Akbaykal, gelişimini sürdüren Çeşme’nin doğal yapısının bozulmaması için imara açılmaması gerektiğini ve rüzgar tirbünlerinin ilçeden uzak alanlara taşınması gerektiğini kaydetti. 40 bin olan ilçe nüfusunun bu sezon tatilcilerle birlikte 1 milyona ulaştığını hatırlatan Akbaykal, "Bu durumda beraberinde bazı altyapı sorunlarını getirdi. Çeşme’yi kıskanan rakipler karalama kampanyasına başladı. Çeşme her keseye hitap eden turistik bir ilçe. Dünyanın neresine giderseniz gidin durum böyle. Ucuzu da var pahalısı da. İsteyen Çeşme Kumrusu ile doyar isteyen balık restoranına gider. Çeşme’nin gelişimine katkı sağlamak için esnaf ve basın işbirliği şart" dedi.

Yurtdışı gezilerinden büyük bir keyif aldığını ve restorancılığın gelişmiş yönlerini Dost Pide& Pizza salonuna uyguladığını aktaran Reşat Akbaykal,  "Avrupa bizden çok ileride. Tabi ki onların iyi noktalarını örnek almalıyız. Ancak Avrupa’nın bazı ülkelerinden servis bakımından iyiyiz. Bizim esnaflığımız güleryüzmüz onlarda yok. TSE ve ISO 22000 belgelerine sahip olan Dost Pide & Pizza 2014 ve 2016 olmak üzere iki sefer mükemmellik sertifikası aldı. Kurulduğumuz günden beri aynı noktada, aynı heyecanla hizmet etmeye devam eden Çeşme’nin Lezzet Durağı olarak tüm misafirlerimizi güler yüzlü kadromuzla ağırlamaya devam ediyoruz" şeklinde konuştu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN