YAŞAM -- 21 Mayıs 2016

Yarı Robot Yarı İnsan: James Young'ın Hikayesi

Magazinizmir
Öyle zamanlar var ki, hiç beklemiyorken birden hayatımız bir kabusa dönüşebiliyor. İşte genç bilim adamı James Young'ın hikayesi de böyle bir hikaye! Şimdilerde, yaşadığı talihsiz kazanın ardından zor zamanlar geçiren James'i heyecanlandıran bir şey var!

Karşınızda James Young! 

James, 26 yaşında ve laboratuvar ortamında hastalara uygun ilaç geliştirme üzerine bir biyoloji araştırması yürütüyor.

Başarılı Bir Araştırmacı Olan James'in, Son Dört Senedir Bir Kolu ve Bir Ayağı Eksik

Bunun sebebi ise dört yıl önce geçirdiği talihsiz kaza!

Henüz 22 Yaşındayken Geçirdiği Bu Kaza Hayatını Kabusa Çevirmişti

Dört yıl önce, hareketli bir trenin yan tarafına sıkışarak trajik bir kaza geçiren James Young'ın sol kolu ve ayağı ezilmişti.

Çöken Akciğerleri, Çatlayan Kafatası, Kaburga Kırıkları ve Omurlarındaki Zedelenmeler Düzelse de Sol Kolu ve Ayağı Kesilmek Durumunda Kalmıştı

Tren yaklaştığında kapıyı açmak için tuşa doğru uzanmıştı James. Ne yazık ki halen durmamış olan trenin, dengesini bozmasıyla birlikte, düşmüş ve sol kolunu ve ayağını kaptırmıştı.

Kendine Geldiğinde Arkadaşlarına Bakındığını Fakat Kimseyi Göremediğini Söyleyen James, Olay Anını Kameralardan İzlediğinde Öğrenmişti

O sırada olayı fark eden David Kelly isimli kişi, bilincini tekrardan yitirmemesi için James'le konuşmuştu.

Bir Helikopter Ambulansla Hastaneye Kaldırılan James'in Ailesine Hemen Haber Verilmişti

12 gün boyunca komada kalması sağlanan gencin, böylelikle zihni olayın etkilerinden korunmuş ve bedeninin kendine gelmesi sağlanmıştı.

Kaza Sonrası 12 Farklı Ameliyat Geçiren James'in, En Önemli Operasyonu İse Ne Yazık ki Sol Kolunun ve Ayağının Kesilmesi Olmuştu

Üç Buçuk Ay Hastanede Kalan James'e Standart Birer Protez Kol ve Ayak Takılmıştı

Protez parçaların hareketlerini çok fazla kısıtladığını söyleyen James, ayrıca konforsuz olmasından da şikayetçiydi. Vücudu işler hali gelip mesleğine devam etmeye başladıktan sonra, uzun süre ağrı kesicilerle ayakta durabilmişti.

Ve Kader Ağlarını Ördü. James'in Yaşamı Sonsuza Dek Çarpıcı Bir Şekilde Değişti

Bir video oyun bağımlısı olan James, bir gün, dünyaca ünlü bir video oyun şirketi olan Konami'nin bir ilanını gördü. Şirket, deneme aşamasında olan bir biyonik kolu test etmek için protez kol kullanan birini arıyordu.

James'in Hayatını Değiştiren Bu Biyonik Kol, Gelişmiş Robotik Teknolojileri Kullanılarak Üretildi

Omuz içerisindeki sinirler ve kaslarla iletişim kurarak çalışan biyonik kol, ayrıca son derece estetik bir görünüme sahip biçimde tasarlandı.

Konami, Biyonik Kolun Yapımında Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain Serisinde Görülen Protez Uzuvdan İlham Alındığını Söylüyor

James'in biyonik kolu; aslında oyundaki bir karakter olan Snake'in, dokuz yıllık komadan uyandıktan sonra kullandığı biyonik kol...

Gelelim bu muhteşem kolun özelliklerine...

Çok sayıda sensörle birlikte çalışan biyonik kol, bir bozuk para kadar ufak bir objeyi bile rahatça tutabilecek hassaslığa sahip.

Ayrıca bu biyonik kol, James'in kemiklerinde değişim olduğunda ona kolaylıkla uyum sağlayabilecek bir şekilde tasarlandı.

Şarj edilerek kullanılabilen bu kol; bir lazer ışık, bir yol gösterici ışığı, -telefonunu, saatini ve hatta Drone'unu bile şarj edebileceği bir USB portu- bulunduruyor.

Bu teknoloji harikası kolun en güzel özelliği ise sürekli geliştirilebiliyor olması...

Donanımda istenildiği gibi bir değişikliğe gidilebilirken yazılımı da rahatlıkla güncellenebiliyor. Böylelikle herhangi bir özellik eklemek veya çıkarmak da çocuk oyuncağı oluyor.

Şuan 26 yaşında olan James, kullandığı biyonik kol ile kısmen Cyborg'a benziyor.


 


FACEBOOK İLE BAĞLAN