YAŞAM -- 15 Aralık 2017

Ozan Güven Bilim Korkusunu 'Bilin Deneyin' İle Yendi

Magazinizmir
Türkiye’nin en genç ve eğlenceli bilim programı Bilin Deneyin’in bu haftaki konuğu Fİ dizisi ile gündemden düşmeyen Ozan Güven oldu.

YGA mezunlarının hazırlayıp sunduğu programa katılan Güven, çocukken izlediği filmlerdeki deneylerden korkup bilimden soğuduğunu ve sonrasında bilime nasıl aşık olduğunu çocuklarla paylaştı. Güven, 'Kalori gerçekten yanar mı? Kalsiyum neden kemikleri güçlendirir?' sorularına deney yaparak yanıt aradı.

YGA – Young Guru Academy – mezunlarının hazırladığı ve YGA Başkanı Asude Altıntaş Güray ile Cihan Özalevli’nin sunduğu, Türkiye’nin en genç ve eğlenceli bilim programı Bilin Deneyin’in bu haftaki konuğu sevilen oyuncu Ozan Güven. Başarılı dizi ve filmlerle tanınan oyuncu daha önce de "Ahmak Bilimi" isimli bir belgesel sunmuştu.

Sivil Toplum Kuruluşu, YGA; Türkiye’nin gururu, Harvard ve MIT Profesörü Mehmet Toner’in danışmanlığında 3 yıldır Türkiye’de imkânı olmayan çocuklara bilimi sevdirmek için çalışıyor. Şimdiye kadar 4 bin çocukla bilim seansları gerçekleştiren YGA, hem TV hem sosyal medyada büyük ilgi gören Bilin Deneyin TV programı ile karmaşık gibi görünen bilimi eğlenceli deneylerle kolaylaştırıp, uzak görünen teknolojileri yakınlaştırıyor. Türkiye’nin iş, bilim ve sanat dünyasının değerli isimleri ile birlikte deneyler yapılan programa şimdiye kadar TAV CEO’su Sani Şener, Yazar Azra Kohen, Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur gibi isimleri konuk oldu. Ünlü oyuncu Ozan Güven’in ardından, Faruk Eczacıbaşı, Harvard & MIT Prof. Mehmet Toner, Oyuncu Engin Altan Düzyatan, Serbest Dalışçı Şahika Ercümen Bilin Deneyin’in yeni konukları olacak. Bilimi sevdiren programın her bölümüne ayrıca Türkiye’nin dört bir köşesinden seçilen bir çocuk konuk oluyor. Çocuklar, evlerinde bulabilecekleri basit malzemelerle haftanın konusuna uygun deneyler yapıyor.

Ozan Güven ile çocukların eğlenceli bilim sohbeti Bilin Deneyin, 17 Ocak Pazar günü 16.15’te CnnTÜRK ekranlarında yayınlanacak.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN