YAŞAM -- 30 Temmuz 2016

Erteleme Hastalığını Yenmenin 6 Yolu

Magazinizmir
Liderlik Okulu Kurucusu ve Kişisel Gelişim Mentoru Erkut Ergenç; Erteleme Hastalığının zaman yönetimini olumsuz etkilediğini belirterek, bu rahatsızlıkla baş etmenin 6 yolunu anlattı.

"Erteleme hastalığı klinik bir hastalık olmasa da, zamanı yönetmede bizi zora sokan bir davranış olarak karşımıza çıkıyor" diyen Liderlik Okulu Kurucusu ve Kişisel Gelişim Mentoru Erkut Ergenç, "Erteleme bir kişisel disiplin sorunu olarak ifade edilse de bir aslında bir öncelik sorunudur. Kişi bir şeyi erteliyorsa önemli, önemsiz, acil ya da değil, onu öncelikli olarak görmediği için erteler. Öncelik vermeme durumu önemsememe gibi algılanmamalıdır. Aksine çok mühim bir konu da ertelenebilmektedir. Bunun en büyük nedeni kişilerin mükemmeliyetçi olmaları ve ben bu işi daha sonra, daha iyi şekilde yaparım şeklindeki düşünceleridir" dedi.

Ergenç, erteleme hastalığından kurtulmanın 6 yolunu şu şekilde açıkladı;

Mükemmeliyetçilik Tuzağına Düşmeyin

"Ben bu işi ileri de daha iyi yaparım" diye düşünmeye başladıysanız, muhtemelen o işi ileri de daha kötü ve hatta hiç yapamayacağınız anlamına gelir. Unutmayın “mükemmel” , “iyinin” en büyük düşmanıdır. Bazen kötü olması hiç olmamasından iyidir.

Ertelemeye Karar Verdiğinizde O işi Yapın (Just do it – Sadece Yap)

Bu konuda verebileceğim en ilginç öneri bu olmalı. Eğer bir işi ertelemeye karar verdiyseniz, o işi hemen yapın. Çünkü bu anda büyük düşman yüzünü göstermiştir. Hemen yok edin.

Hayır Demeyi Öğrenin

Erteleme kararı çoğu zaman başka bir teklifin gelmesi nedeniyle oluşur. Ne kadar çok teklife 'evet' derseniz o kadar çok işi ertelersiniz. Hatta çoğu zaman evet dediğiniz yeni işleri de yine bu huy nedeniyle ertelersiniz. Bu nedenle 'hayır' demeyi öğrenin.

Yapılmayacaklar Listesi Oluşturun

Ertelenen şeylerin çoğu yapılacaklar listesinde yer alır. Dolayısıyla bir yapılacaklar listesi tutmak bu anlamda fayda sağlamayabilir. Bu nedenle size önerim ; bir yapılmayacaklar listesi tutup buna uymanızdır. Yapılmayacakları yapmayın!

İşleri Parçalara Bölün

İşleri parçalara bölün ve küçük küçük yapmaya başlayın. Örneğin; odanızı toplamayı erteliyorsanız, işe önce çekmecenizi toparlayarak başlayın. Ekmeği yemenin kolay yolu onu dilimlere ayırmaktır.

Birden Fazla İşle Meşgul Olmayın

Ertelemeyi engellemenin en önemli unsurlardan biri de odaklanmadır. Birden fazla işle meşgul olmak ertelemeyi tetikler. İşleri aynı anda bitirmek zor olması nedeniyle mutlaka diğeri ertelenecektir.

 

 

 

HABER: Mesut Varlık 

FACEBOOK İLE BAĞLAN