SEYAHAT -- 20 Mayıs 2016

Aşıklar Şehri Venedik

Magazinizmir
Sevgiliyle beraber gondolla kanallar arasından süzülüp gitmek herhalde romantizmin en başarılı görüntülerinden biri olabilir.

Sayısız kanal, 400 köprü ve 118 adacık üzerine kurulu bir şehri gezmek oldukça keyifli bir tatil olacaktır.

hepfly.com blog yazarlarının sevgililer günü ve balayı tatili için önerdiği Avrupa şehirleri listesinin başında olan ve Kuzey İtalya’nın doğusunda yer alan Venedik, Dünya Kültür Mirası olarak kabul edildiğinden tamamen koruma altına alınmış bir şehir. Ancak Venedik’te yaşayan kişi sayısı gün geçtikçe azalıyor. Bunun nedeni ise şehrin üzerine kurulduğu toprak parçasının yavaş yavaş batması. Şehrin kurtarılması için gerekli olan proje ve araştırmalar uzun yıllardır devam ediyor.

Venedik’te tipik bir kanal 4-5 metre genişliğindedir. Buralara ulaşım 13.yüzyıldan bu yana kullanılan gondollarla yapılıyor.

Venedik’in omurgasını oluşturan Büyük Kanal’ın uzunluğu 3800m, genişliği 30 ile 70m arası, derinliği ise 5m civarında. Kanalın her iki kıyısında 12. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar yapılan evler, antrepolar ve kamu binaları yer alıyor.
Rialto Köprüsü ise Büyük Kanal üzerindeki en eski köprü olma özelliği taşıyor. Orijinali ahşap olan köprü, 1440 yılındaki onarımda tamamen yenilenmiş ve onarım sırasında köprüye dükkanlar ilave edilmiş. Böylelikle Rialto Köprüsü yalnızca iki yakayı birbirine bağlamakla kalmayıp aynı zamanda renkli bir alışveriş mekanı haline getirmiş.

Venedik’in en ünlü yerlerinden biri de St. Marco Meydanı. Dükler Sarayı ve Sansoviane Kütüphanesi’nin her iki yandan sınırladığı meydanın deniz tarafındaki iki ucunda birer sütun yer almakta. Birinin üzerinde kentin koruyucusu St. Marco’yu temsil eden ve aynı zamanda Venedik’in sembolü olan bronz bir aslan heykeli, diğerinde ise St. Marco’dan önce şehrin koruyucusu olan Bizans Kraliçesi Teodora’nın heykeli bulunuyor. Meydan, St. Marco Kilisesi ile sonlanıyor. 883 yılında yapımı tamamlanan, bir yangın sebebiyle 1073’de tekrar inşa edilen St. Marco Kilisesi, bu deniz cumhuriyetinin gücünün de göstergesi.

Sevgililer Günü’nü Venedik’te geçirmenin diğer bir güzelliği ise Şubat ayında düzenlenen karnavallara katılabilecek olmanız. Bu karnaval döneminde günlük yaşam kuralları kalkıyor ve eğlence en üst seviyeyeçıkıyor. Bu karnavallarda sosyal statülere bağlı kalmamak ve sınıf farklarını kaldırmak için maske takma geleneği de hala devam ediyor.

Uygun fiyatla uçak bileti almak istiyorsanız 2017 yılı Şubat ayına biletinizi hemen araştırmaya başlayın. Uygun fiyatlı yurt dışı uçak bileti için Hepfly web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN