SEYAHAT -- 15 Haziran 2016

Alaçatı'nın Yeni Plaj Trendi Delikli Koy

Magazinizmir
Masmavi koyları ile ünlü Çeşme Yarımadası’nın en bilinen plajlarından sonra, Alaçatı Çark Plajı’nın 3-4 km ilerisinde bulunan Delikli Koy,doğallığı ile halkın tercih ettiği en popüler koylarından biri haline geldi.

Alaçatı’da her geçen gün bir yenisi açılan butik otellerin, restoranların, marka mağazaların müşterilerinin yaz tatilleri süresince denizin keyfini dolu,dolu çıkarabilmeleri için Çeşme Yarımadası’nda tercih ettikleri onlarca plaj ve koydan sonra, Alaçatı’daki Delikli Koy ayrı bir değer kazandı.

Küçük Bir Kaya Deliğinden Denize Açılan Kapı

Delikli Koyadını,dalgaların yıllar boyunca kayada oluşturduğu minik tünelin ucunda açılmış bir delikten alıyor. Kaya üzerindeki bu delikten girildikten 5-6 metre sonra denizin masmavi, serin ve berrak sularına ulaşılıyor. Beyaz kayaların oluşturduğu katmansal güzelliğin, deniz mavisi ile birleştiği minik bir kumsaldan denize girmenin keyfini yaşayanlar Delikli Koy’dan vazgeçemiyorlar.

Güney Rüzgarına Açık Kuzey Rüzgarına Kapalı

Alaçatı’da yılın büyük bir çoğunluğu kuzeyden esen poyraza karşı korunaklı olan Delikli Koy genellikle sütliman olurken, seyrek olarak güneyden esen lodosla ise denize girmek imkansız hale geliyor. Güney rüzgarı lodos estiği sürece her ne kadar denize girilemese de,delikli kayadan fışkıran deniz suyu, minik çakıl taşlarının görseli ve dalgaların kayalarla olan dansı izlemeye değer görüntüler oluşturuyor.

Alaçatı Delikli Koy'da Hiçbir Yapılaşma Yok

Delikli Koy tamamen doğal bir ortam. Duş,tuvalet olmadığı gibi parayla satın alınabilecek herhangi bir hizmet ise bulunmuyor.Gelenler kendi yiyecek içeceklerini, seyyar masa,sandalye ve şemsiyelerini beraberlerinde getiriyorlar.Çevre temizliğine duyarlı kişilerin gayretleri ile çöpler toplanıp herhangi bir kirliliğe izin verilmiyor. Delikli Koy’da geçirilen güzel bir günün sonunda, muhteşem gün batımının ardından bir sonraki gün doğumuna kadar kendi haline bırakılıyor.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN