HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 8 Aralık 2017

Varis'te Ameliyatsız Tedavi Dönemi!

Magazinizmir
Özel Gözde İzmir Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Özgür Oktay, "Ameliyatsız Varis Tedavisi"nin etkili, kolay ve tekrar ihtimali az olan bir tedavi şekli olduğunu söyledi.

Bir toplar damar hastalığı olan varis, hem estetik sorunlara yol açıyor hem de ayaklarda ağrı, kramp, yorgunluk, ağırlık hissi, yanma, ayak bileklerinde ve parmaklarda uyuşma, kaşıntı gibi belirtilerle yaşam kalitesini azaltıyor.

Özel Gözde İzmir Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Özgür Oktay, yıllardır sadece ameliyat ile tedavi edilen varis hastalığının son 15 yıldır lazer, radyofrekans, yapışkan (zamk), köpük tedavisi ve Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) gibi ameliyatsız yeni yöntemler ile de tedavi edilebildiğini söyledi.

Ameliyatsız varis tedavisinin son yıllarda daha çok tercih edildiğini belirten Dr. Özgür Oktay, bu yöntemin etkili, kolay ve tekrar ihtimali az olan bir tedavi şekli olduğunu kaydetti.

Evla, Başarılı Sonuçlar Veriyor

Özel Gözde İzmir Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Özgür Oktay, hastayı günlük aktivitelerinden ayırmadan, sağlıklı ve estetik bir tedavi imkanı sunan EVLA'nın son yıllarda kullanım sıklığının arttığını söyledi.

Yöntem hakkında bilgi veren Dr. Oktay, "Endovenöz Lazer Ablasyon ile varis tedavisinde hasarlı olan damar doppler ultrasonografi ile tespit edilip işaretlenir. Tedavinin başarısı tüm bu damarın doppler ile detaylı incelenmesi ve tedavisi ile sağlanır. Hasarlı damar içine iğne ile girilerek tedavi yapılacak damara lazer fiberi yerleştirilir. Damar çevresine ısı etkisinin ve ağrının azaltılması için anestezi uygulanır. Lazer fiberi damar çapına uygun bir hızda yavaşça çekilerek hasarlı damarın tümü lazer enerjisi verilerek kapatılır. Varislerdeki basınç azalır ve gerileme hemen başlar. Kapatılan damar birkaç ay içerisinde tamamen vücut tarafından yok edilir. Endovenöz lazer tedavisi işlemi yaklaşık 30- 45 dakika arasında tamamlanır. Diğer yöntemlere göre daha az ağrı ve morluk görülür, kanama veya yara izi yoktur. İşlem sonrası, hastalar ağrı kesici ihtiyacı duymazlar ve kişi sosyal yaşantısına hemen dönebilir." diye konuştu.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN