HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 22 Mart 2018

Türkiye’nin Sağlıklı Yaşam Adımı İzmir’den

Magazinizmir
Obezite ameliyatıyla yaşama tutunan İş Kadını Özlem Özkulak, kendisi gibi on binlerce obezi zayıflatmak amacıyla çalışma başlattı.

İlk adımda Obezite ve Sağlık Yaşam Fuarı’nı düzenleyecek olan Özkulak, "Türkiye dünyadaki obez hastaların tedavi görebileceği bir merkez. Dünyayı zayıflatırken, sağlık turizminin de merkezi olabiliriz" dedi.

İzmir’de yaşayan 44 yaşındaki bir çocuk annesi iş kadını Özlem Özkulak, hormonsal nedenlerden dolayı hızla kilo almaya başladı. 55 kilodan 110 kiloya ulaşan Özkulak, diyetle 10 kilo vermeyi başarsa da bir süre sonra verdiği kiloyu geri aldı. Kilo sebebiyle öz güvenini kaybettiğini söyleyen Özkulak, 1,5 yıl önce Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde ameliyat olarak 110 kilodan 55 kiloya inmeyi başardı.

Türkiye Obezitede Dünyada 6. Sırada

Operasyonun ardından yeni bir hayata adım atan Özkulak, o gün hayatının bundan sonrası için bir karar aldı: Obezite ile mücadele. Reklam Ajansı sahibi Özkulak, ortağı Müge Maden ile bu yoldaki ilk adımlarını attı. Halkın obeziteden nasıl korunabileceği, obez hastaların ise bu durumdan kurtulma yollarının anlatılacağı ‘Obezite ve Sağlıklı Yaşam Etkinlikleri Fuarı düzenlemeye karar veren ikili, kısa zamanda önemli bir mesafe kat etti. Başbakanlık Mensupları ve Dayanışma Vakfı’nın desteğiyle yürütülen fuar, kısa zamanda Türkiye genelindeki kamu ve özel hastaneler, obezite doktorları, belediyelerden büyük destek gördü.

Proje Ortağı ve Proje Koordinatörü Müge Maden ile birlikte 'Fikir Tasarım Evi' olarak 4-5-6 Mayıs 2018 tarihlerinde ‘Obezite ve Sağlıklı Yaşam Fuarı’nı İzmir Gaziemir’deki yeni fuar alanında gerçekleştireceklerini belirten Özkulak, "Bazen bir farkındalık olabilmesi için olayı yaşamanız gerekiyor. Yaşamadan durumun ciddiyetinin farkına varamıyorsunuz. Türkiye obezitede 6. sırada yer alıyor. Obezite görülme sıklığı artıyor. Hükümet bununla ilgili önlemler alıyor ve çalışmalar yapıyor. Ben 4-5 yıl obez olarak yaşadım, 110 kiloya kadar çıktım. Aşırı kilolu olmanın çok büyük zorluklarını gördüm. Her türlü yolu denememe rağmen zayıflayamadım. Son çare olarak ameliyat oldum. Şu an çok memnunum" dedi.

Önceki Hali

Stratejiyi Belirle Obeziteyi Yen

Obezite tedavisini araştırırken sağlıklı bilgi alma noktasında sıkıntılar yaşadığını belirten Özkulak, "Düzenleyeceğimiz fuarda ‘Stratejiyi Belirle Obeziteyi Yen’ sloganıyla yola çıktık. Obeziteyle savaş için spor ve sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmek gerekiyor. Spor yaparak kilo ver, ameliyat olma. Diyet yaparak kilo ver, ameliyat olma. Bunları başaramıyorsak, sağlığımızı tamamen kaybetmemek için ameliyatta bir çözüm. Bu etkinlik için çıkış noktamız buydu" dedi. İnsanları obezite ve sağlık yaşam konularında bilinçlendirmek amacıyla fuarın yanı sıra bir de sağlık dergisi yayınlayacaklarını ifade eden Özkulak, derginin İngilizce olarak yurt dışında yayınlanacağını sözlerine ekledi.

30 Binin Üzerinde Ziyaretçi Bekliyoruz

Fuara Türkiye ve yurt dışından konukların katılacağını vurgulayan Proje ortağı Müge Maden, “Başbakanlık Mensupları ve Dayanışma Vakfı aslında bu projenin sosyal sorumluluk kısmını üstlendi. Hükümetle de el ele bir şeyler yapmış oluyoruz. Fuarlar, etkinlikler ticaridir ama farkındalık yaratacak bütün projelerde dikkat çekecek bir şeyler yapmak gerekiyor.Türkiye obezitede yaygınlaşan birçok sağlık sorunu kaynağı olmakla birlikte günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarından biridir. Biz alanında uzman olan obezite ve sağlıklı yaşama yönelik tüm ürün ve sağlık hizmeti sağlayıcılarını ortak platformda buluşturuyoruz.Proje ile tüm sağlık hizmeti sağlayıcıları ve halk bir araya gelecek. Uzmanlar, konferans salonunda sunumlar yapacak. Nefes teknikleri, yoga, duygusal açlık gibi konular derinlemesine işlenecek. Etkinliğe 300’e yakın katılımcı, 30 binin üzerinde ziyaretçi bekliyoruz. Ergen ve çocuk obezitesine yönelik uzmanlarımızda konuşacağı için mutlaka orda olmaları gerekiyor. Projemizin amacı obezite hakkında bilgilendirmek ve farkındalığı artırarak obezitenin önüne geçilmesine yarar sağlamaktır. Hedef kitlemiz gençler, yetişkinler ve çocuklar” diye konuştu. Maden, Sebat Medya ve Kızıltaç Turizm’in çözüm ortakları olduğunu söyledi.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN