SAĞLIK -- 23 Mayıs 2016

Sağlıklı Beslenerek Midenizi Küçültün

Magazinizmir
Doğal yollarla midenizi küçülterek yaza zayıflayarak girin.

Midenizi Doğal Yollarla Küçültün

Obezite ve Metabolik Cerrahi uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, sağlıklı beslenip doğal yollarla mide küçültülerek kilo vermek mümkün olduğunu söyledi.
Yaz yaklaşırken pilajlarda fit gözükmek isteyenler, hızlı zayıflamanın çarelerini aramaya başladı. Kilo verirken beslenme alışkanlıklarında küçük değişiklikler yaparak doğal yolların tercih edilmesinin çok daha doğru olacağını belirten Obezite ve Metabolik Cerrahi uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, şok diyetlerin metabolizmayı alt üst ettiğini ve verilen kiloların fazlasıyla geri alındığını ifade etti.

Şok Diyetlerden Uzak Durun

Çalışmalarını İzmir'de sürdüren Dr. Ergenç, şok diyetlerden uzak durulması gerektiğini söyledi. Kısa sürede kilo vermenin oldukça sağlıksız olduğunu belirten Dr. Ergenç, insan vücudunun sürekli devam eden bir vitamin ve mineral ihtiyacı olduğunu, aç kalarak ya da sürekli tek tip beslenerek geri dönüşü olmayan kalıcı hasarların meydana gelebileceğini belirtti. Dr. Ergenç "Piyasada tek tip beslenmeye yönlendiren bir çok yanlış diyet örneği var. Örneğin çok düşük yağ tüketimi sonucunda yağda eriyen A,D,E,K vitaminleri azalacak ve sonuçta saç dökülmesi, kemik erimesi, halsizlik, tırnak dökülmeleri, cilt problemleri oluşacaktır. Aşırı yüksek protein içeren diyetler böbrekler ve karaciğere olumsuz etkiler yaratabilir" dedi.

YOYO Sendromuna Dikkat

Hatalı diyet uygulanması neticesinde, diyet sona erdiğinde verilen kiloların hızla ve fazlasıyla geri alındığını belirten Dr. Ergenç, kişiyi halsiz, düşük enerjili, huzursuz ve gergin hale getiren her türlü beslenme yönteminin yanlış olduğunu belirtti. Obezite Uzmanı Dr. Ergenç  "Yanlış uygulanan diyet sonrası iştah tekrar aşırı olarak artar. Yemek yeme güdüsü katlanarak tıkanırcasına yeme bozukluğuna dönüşür ve neticede çok iyi niyetlerle başlanan diyetler YOYO Sendromu'na dolayısıyla da obezite hastalığına dönüşür" dedi.

Sağlıklı Kilo Vermek Mümkün

"Diyet, sanılanın aksine bir dizi yasak besin listesi anlamına gelmiyor ve aslında bizim diyetimizi gündelik besinlerimiz oluşturuyor" diyen Dr. Ergenç "Beslenmeye sezonluk bakmak oldukça yanlış, sağlıklı beslenerek ideal kilolara ulaşmak için kişi kendi yaşam aktivitesine, iş hayatına özel hazırlanmış beslenme programı uygulamalıdır. Sağlıklı beslenip doğal yollarla mide küçültülerek kilo vermek mümkün" dedi.

Doğal Yollarla Mide Küçültülebilir

Her yolu denemiş ve kilo vermeyi başaramamış kişilerin tıbbi yollarla mide küçültme ameliyatı yoluna gitmeleri gerekebildiğini belirten Op.Dr. Tufan Ergenç; vücut kitle indeksi çok yüksek olmayan fakat fazla kilosu bulunan kişilerin doğal yollarla mide küçülmesini sağlayarak kilo vermelerinin mümkün olduğunu belirtti.

Doğal Yollarla Mide Küçültmenin 8 Kuralı

Dr. Tufan Ergenç doğal yollarla midenin küçülmesini sağlayacak 8 maddelik reçeteyi açıkladı. :

-Mideyi sık sık düşük hacimli ve düşük kalorili besinlerle doldurarak bir süre sonra mide hacminde küçülme meydana gelir, bu nedenle küçük porsiyonlarla sık beslenin

-Depresyon gibi duygusal problemler kişiyi aşırı besin tüketimine yönlendirir. Böyle bir durumda ilk yapılması gereken yaşam tarzını ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir

-Ana öğünlerden önce aralarda tüketilen besinler ani şeker düşmelerini de önler. Ara öğün tüketmeye özen gösterin

-Asitli içecek tüketimi mide hacminin genişlemesine neden olabilir. Asitli içeceklerden uzak durun

-Bulgur gibi suyla birleştiğinde şişme özelliğine sahip yiyeceklerin küçük porsiyonlarla tüketilmesine dikkat edin

-Bol yeşillik içeren düşük kalorili bol lifli gıdalar uzun süre tokluk sağlar, hem ara hemde ana öğünlerde salata tüketin

-Yumurta, et, süt, yoğurt, tavuk gibi protein yönünden zengin gıdalar kasların korunarak yağ yakılmasını sağlar, öğünlerdeki protein miktarını artırın

-Gün içinde bol miktarda su ve yeşil çay gibi metabolizmayı hızlandıran içecekler tüketilmelidir.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN