SAĞLIK -- 5 Mayıs 2017

"Prostat İltihabı Tedavisinde Diyete Dikkat!"

Magazinizmir
Özel Egepol Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ali Erhan Eren, prostat iltihabının (prostatit) her yaşta görülebildiğini belirterek, erken tanı ve tedavinin önemli olduğunu söyledi.

Tedavide diyetin de önemli yer tuttuğunu kaydeden Eren, "Özellikle acılı, baharatlı yiyecekler, alkol, gazlı içecekler ve kafeinli gıdalardan uzak durulmalıdır. Kabızlık sorunu varsa çözülmelidir" dedi.

Prostatın erkeklerde bulunan bir salgı bezi olduğunu anlatan Op. Dr. Ali Erhan Eren, "Prostat iltihabıyla özellikle üreme çağındaki erkeklerde daha sık karşılaşıyoruz. Meniyi oluşturan sıvının yaklaşık % 20'si prostat tarafından salgılanır. Prostat bezi mesane çıkışında, rektumun önünde yer alıyor. Prostat az görülmesine karşın ciddi bir hastalıktır. Ateş, üşüme - titreme, idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, ani ve sık idrar hissi, idrarını yapınca tam boşaltamama hissi belirgindir. Bazen idrar yapamamaya sebep olabilir. Birçok bakteri bu duruma yol açabilir" bilgisini verdi.

Tedavi Uzun Sürebiliyor

Prostat iltitabı tedavisinde öncelikli olarak kişinin hastalığıyla ilgili detaylı olarak bilgilendirilmesi gerektiğini dile getiren Op. Dr. Ali Erhan Eren, hastalığın sık tekrarlayan ve uzun süreli bir tedaviyi zorunlu kıldığını hatırlattı.

Eren sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle hastaya, prostat iltihabının kansere yol açmayacağı hatırlatılmalıdır. Tedavide diyet düzenlenmelidir. Haftada en az üç kez ejekülasyon önerilmelidir. Hastalık tekrar oluşacak beklentisiyle oluşan stresin önüne geçilmelidir. Medikal tedavide antibiyotikler, ağrı kesici, kas gevşetici ve prostat ilaçları kullanılabilir”
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN