SAĞLIK -- 5 Mayıs 2018

Mikrodalga Yöntemi ile ''Ameliyatsız Prostat Tedavisi''

Magazinizmir
Tıp teknolojisindeki gelişmelerle birlikte ortaya çıkan yeni yöntemler birçok hastalıkta başarılı sonuçlar verirken aynı zamanda hastaların yaşam konforunu da artırıyor.

Özel Gözde İzmir Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ersin Konyalıoğlu, prostat hastalığında kullanılan mikrodalga termoterapi (TUMT) yönteminin, hastaya anestezi-narkoz verilmeden uygulanabilen bir operasyon alternatifi olduğunu söyledi. Mikrodalga termoterapi (TUMT) yönteminin ilk olarak Fransa'da 1989 yılında kullanılmaya başlandığını aktaran Op. Dr. Konyalıoğlu, "Ardından daha yüksek enerjili olarak, 1998 yılında İsveç'te geliştirildi ve son 10 yıldır Avrupa ve Amerika'da 200'ün üzerinde merkezde başarıyla uygulanıyor" dedi. 

Üroloji uzmanı Op. Dr. Ersin Konyalıoğlu, ortalama 60 dakika süren müdahalenin ardından hastaların prostat hastalığından kaynaklanan olumsuz etkilerden kurtulduğunu ifade etti.

Sonda ile Yaşamaktan Kurtarıyor

Bu yöntemin, hastaya anestezi verilmeden uygulanabilen bir yöntem olduğunu belirten Op. Dr. Konyalıoğlu, prostatın mikrodalga yöntemle ısı verilerek yakıldığını ve yan etkisinin bulunmadığını dile getirdi. TUMT tedavisinin özellikle ileri yaşta olan ve ameliyat olmasında sakınca bulunan hastalar için çok önemli bir alternatif olduğunu belirten Op. Dr. Konyalıoğlu hastaların kalan yaşamlarında sonda ile yaşamak zorunda kalmadıklarını ve yaşam kalitelerinin bozulmadığını vurguladı.

İleri Yaşta Olan ve Ameliyattan Çekinenler İçin İdea

Tıp dilinde benign prostat hiperlazisi (BPH) denilen prostat hastalığının, yaş ilerledikçe daha çok belirti vermeye başladığını kaydeden Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ersin Konyalıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Başlangıçta, bazı hastalar için ilaç tedavileri kullanılsa da, genellikle cerrahi tedavi en iyi çözüm yoludur. İşte bu aşamada, yüksek riskli ve ameliyat olması sakıncalı hastalar için geliştirilmiş olan tedavi yöntemi "Mikrodalga Termoterapi"dir. Ayrıca nispeten genç yaşta olup ameliyatın yan etkilerden çekinen hastalarla, ameliyat olmayı hiç istemeyenler için de bu tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Hastanın ameliyathaneye alınmasına gerek kalmayan bu yöntemde, hastalar poliklinik ortamında ortalama 60 dakikada tedavi edilir ve bir saat sonra evlerine dönerler” 


Başarı Oranı Yüksek

Uzun dönemde başarı oranı yüksek olan tedavinin etkinliğinin, narkozla yapılan prostat ameliyatı sonuçlarına yakın olduğunu ifade eden Konyalıoğlu, "Ayrıca prostat ameliyatlarından sonra görülebilen idrar kaçırma, sertleşme kaybı, meninin geri kaçması gibi yan etkiler TUMT işleminden sonra neredeyse hiç görülmemektedir” bilgisini verdi.

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ersin Konyalıoğlu, TUMT yönteminin, narkoz alması riskli yaşlı hastalar ve ameliyatın yan etkilerinden sakınan genç yaş prostat hastaları için ideal bir tedavi alternatifi olduğunu sözlerine ekledi.

Sertleşme Sorununa Ameliyatsız Çözüm "PENİL LSWT"

Dr. Ersin Konyalıoğlu, erkeklerde 40 yaşından sonra görülmeye başlanan sertleşme sorunu için kullanılan Penil LSWT ile “Şok Dalga Tedavisi”nin başarılı sonuçlar verdiğini söyledi.

Sertleşme sorununun erkeklerde 40'lı yaşlardan sonra aşırı kilo, sigara, alkol gibi etkenlerin sonucu görülmeye başladığını belirten Konyalıoğlu, Penil LSWT ile “Şok Dalga Tedavisi”nin hiçbir yan etkisi olmadığını dile getirdi.

 

Tedavide Başarı Oranı Yüksek

Op. Dr. Ersin Konyalıoğlu, Penil LSWT “Şok Dalga Tedavisi”nin, penisteki süngerimsi yapının içindeki damarların iç duvarında düzelme sağladığı bilgisini verdi. Dr. Konyalıoğlu, bu tedavi ile ayrıca yeni damar oluşumu da artırılarak ereksiyonu sağlayan kanlanma da yükseltiliyor. Tedavideki başarı % 76 - 84 gibi bir oranda gerçekleşiyor. 100 hastadan 80'inde Penil LSWT ile “Şok Dalga Tedavisi” işleminden sonra sertleşme kalitesinde artış görülüyor. Sertleşme tedavisinde kullanılan hapların bazı yan etkileri görülüyor. Penil LSWT ile “Şok Dalga Tedavisi”nde ise herhangi bir yan etki yok ve kalıcı bir işlem” diye konuştu.

Penil LSWT ile “Şok Dalga Tedavisi”yöntemi uygulaması hakkında da açıklamalarda bulunan Dr. Konyalıoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Hastanın penisine ağrısız ve acısız bir şekilde şok dalga tedavisi uygulanıyor. Kalbe, penise veya cilde bir zararı olmuyor. Bu yöntem kanlanma miktarını artırıyor ve çok pratik. 1 seans 30 dakika sürüyor. Tedavi de, ortalama 4 seansta gerçekleşiyor" dedi.

 


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN