SAĞLIK -- 24 Haziran 2016

Kırmızı Balık Mucizesi

Magazinizmir
Üç aylıkken yüksek ateş nedeniyle felçli kalan ve epilepsi hastalığına yakalana küçük Eyüp, mucize eseri sağlığına kavuştu.

Oyun terapi yöntemi ile dil gelişimi, çocukların çok sevdiği Kırmızı Balık şarkısı eşliğinde fizik tedavi çalışan 6 yaşındaki Eyüp, yürümeye ve konuşmaya başladı. Çocuk annesinin kucağında geldiği Tolga Özel Eğitim Kurumları'ndan şimdi koşarak çıkıyor.

Kemal-Menşure Koyuncu çiftinin üçüncü çocukları Eyüp, altı yıl önce sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Üç aylıkken aşırı ateş nedeniyle İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan çocuğa 'epilepsi' tanısı kondu. Hayata yeni adım attığı günlerde felç olan çocuk, bir yaşına geldiğinde konuşma güçlü de çekmeye başladı. Eyüp ailesi tarafından bir buçuk yaşındayken İzmir'in Bayraklı ilçesindeki Tolga Rehabilitasyon ve Fizik Tedavi Merkezi'ne getirildi. Özel eğitim uzmanları ve fizyoterapistler ile haftanın iki gün yoğun bir tedavi programına alındı.

İki Ay Önce Konuşmaya Başladı

Merkezde fizyorterapist ve özel eğitim uzmanlarından eğitim alan çocuk, kısa zamanda büyük ilerleme kaydetti. Uzmanlar Eyüp'e eğitim ve tedavi verirken sevgiyle yaklaştı. Ona bir çok eğitimi müzik eşliğinde yaptırdı. Rehabilitasyon sırasında çocukların çok sevdiği Kırmızı Balık şarkısı ile çalışan Eyüp, 3.5 yaşında kimseden yardım almadan yürümeye başladı. İki ay önce konuşmaya başlayan Eyüp'teki gelişim ailesi ve merkezde görevli uzmanlar arasında büyük sevinç yarattı.

Felçli Geldi, Şimdi Koşarak Çıkıyor

Küçük Eyüp, sevginin gücü, çizgi film karakterleri ve çocuk şarkılarıyla desteklenen eğitim sayesinde bir mucizeye imza attı. Bayraklı'daki Tolga Özel Eğitim, Fizik Tedavi ve Merkezi'ne bir buçuk yaşındayken felçli ve konuşamayan, epilepsi hastası olarak giren Eyüp, şimdi konuşuyor ve koşarak evine dönüyor. Küçük Eyüp't epilepsi hastalığının izi de kalmadı.

Ona Özel Bir Program Uyguladık

Eyüp'teki hızlı gelişimin kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Tolga Özel Eğitim, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Genel Müdürü Burak Çubuk, "Eyüp merkezimize geldiğinde konuşamıyor ve yürüyemiyordu. Uzman arkadaşlarımız Eyüp'e özel eğitim ve egzersiz programları hazırladılar. Yılmadan, usanmadan, aksine sevgiyle çocuğumuzu geliştirmeye gayret ettik. Kendi ve ailesinin de büyük özverisiyle Eyüp şu an çok iyi bir yere geldi" diye konuştu.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN