SAĞLIK -- 11 Kasım 2016

Kalp Krizi Gelmeden 1 Ay Önce Kendini Nasıl Belli Eder?

Magazinizmir
İşte durduk yere canınızı sıkacak; '"Yahu kalp krizi mi geçiriyorum?" diye düşündürüp aile hekiminize telefon açtıracak rahatsızlıklar.

Aşırı Yorgunluk

Bu listede amacımız canınızı sıkmak, saatler boyunca sağlığınızdan şüphe duymanızı sağlamak, Google'da wikipedia wikipedia gezdirmek değil..._ Çünkü biliyoruz ki bu hataya hepimiz düştük. Kahveyi fazla kaçırdığımız bir günün akşamı internette yazanlara kanıp acile koştuk, sol kolumuz uyuştuğunda üstüne yatmış olma ihtimalimizi göz ardı ettik, göğsümüz sıkıştığında suçu litre litre içtiğimiz gazlı içeceklerde değil; alın yazımızda aradık. Korktukça korktuk... Bu liste korkularınızı 1 ay önceden tespit edebilmeniz, vaktinde doktora başvurabilmeniz için :)

Kalp krizi riskinizin arttığına yönelik ilk belirti, kendinizi mütemadiyen aşırı yorgun hissetmeniz. Hemen korkmayın elbet! Belki bir süredir günlük koşuşturmanız normalin çok üstüne çıkmıştır, hakikaten yoruluyor da olabilirsiniz. Ama günlük şartlarınızda bir değişiklik yoksa ve kendinizi yorgun hissediyorsanız...

...arter damarlarınızın daralması riskiyle karşı karşıya olabilirsiniz. Çünkü bu damarlar daraldıkça, kalbinize normalden daha az kan gider. Kalbiniz bu açığı kapatabilmek için çok daha yüksek performans göstermeye çalışır, bu çaba da size aşırı yorgunluk olarak geri döner.

Nefes Darlığı

İlkokuldan bu yana anatomi içeren tüm derslerde kafamıza kazındığı üzere, akciğerlerimiz ve kalbimiz birbirleri ile bağlantılı çalışan iki organımızdır. Kalbimizin pompaladığı kirli kan akciğerlerimizde oksijenle doldurulur, tekrar kalbimiz sayesinde de vücudumuza dağıtılır.

İlk maddede belirttiğimiz, kalbe az kan gitmesi durumu söz konusu olduğunda akciğerler de görevlerini layıkıyla yapamazlar. Bu da oksijensizliğe, nefes darlığı çekmenize sebep olur. Eğer nefes darlığı çekiyorsanız, kalbiniz sürekli fazla mesaide çalışıyor olabilir. Sürekli fazla mesai yapmanın zararlı olduğunu da herkes bilir...

Halsizleşme, Güçsüzleşme

Bu kez kalp ve damarlarımız arasındaki ilişkinin bir etkisi... Eğer arter damarlarınız tıkanmışsa, daralmışsa vücudunuzun geri kalanına yeterli miktarda temiz kan ulaşamıyor demektir. Bu da kasların biriken karbondioksitleri atamamaları, çalışabilmeleri ve yenilenebilmeleri için gerekli oksijeni alamamaları anlamına gelir.

Atar damarlarınızdaki bu sorun, kendinizi güçsüz hissetmenize sebep olur. Atar damarlarınızdaki bu sorunun kalbinizi zorladığından bahsetmiştik.

Baş Dönmesi, Soğuk Terlemeler

Her şey dolaşım sisteminize bağlanıyor işte, dolaşım sisteminizdeki en ufak bir problem bile kalp sağlığınız için büyük bir risk teşkil ediyor.

Damarlarınızda daralma var ise, bir önceki maddede kaslarınız hakkında bahsettiğimiz tüm etkiler beyniniz için de geçerlidir. Beyninize yeterli oksijen gitmemesi başınızın dönmesine, soğuk soğuk terlemenize sebep olur.

Göğüste Baskı

Günler içinde gittikçe artan bir göğüs ağrınız mı var? Geceleri yatış pozisyonunuzu değiştirdiniz, gazlı içeceklere ara verdiniz, gene de mi oluyor!? Bu etkiler arttıysa kalbinizden şüphe etmemeniz için hiçbir sebep yok!

Grip Belirtileri

İlginç bir istatistikle bitirelim: Kalp krizi geçiren insanlar diyor ki; ''Krizden birkaç gün önce, hiçbir etki olmaksızın, farklı koşullar ortaya çıkmaksızın grip oldum!''

FACEBOOK İLE BAĞLAN