SAĞLIK -- 10 Ekim 2016

Her Üç Erkekten Biri Bu Hastalığa Yakalanacak

Magazinizmir
Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr.Tufan Ergenç, erkekleri bekleyen önemli bir tehlikeyi açıkladı. Dr. Ergenç, kadınlara oranla erkeklerde yedi kat daha fazla izlenen kasık fıtığı hastalığının acil ameliyat nedenleri arasında yer aldığını belitti.

İzmir Fıtık Merkezi Koordinatörü Op. Dr. Tufan Ergenç, kasık fıtığı nedeniyle binlerce kişinin gerek iş yaşamında, gerekse sosyal hayatta pek çok sıkıntı yaşadığını söyledi. Her yıl kasık fıtığı yüzünden on binlerce operasyon yapıldığını belirten Dr. Ergenç, "Kasık fıtığı, karın içi organların, normal pozisyonlarını terk ederek dar boyunlu bir kese içinde kasık bölgesine kaymasıdır. Erken müdahale edilmemesi halinde bu hastalık, fıtık kesesi içine giren bağırsak gibi organlarda delinme ve tıkanmalara neden olabilir." dedi.

Acaba Fıtık mıyım?

Fıtık hastalığının en önemli belirtilerinden birinin kasık bölgesinde oluşan şişlik olduğunu belirten Op. Dr. Tufan Ergenç, "Kasık fıtığına genelde ağrı eşlik etmez." dedi. Dr. Ergenç şişlikle beraber ağrı varsa, bu durumun bağırsakta muhtemel bir sıkışma ya da delinmeye işaret edebileceğini söyledi. Kasık fıtığı bulunan ve şiddetli ağrı şikayeti gelişen hastaların acil ameliyat edilmesi gerektiğini belirten Ergenç, "Kasık fıtığı nedeniyle acil ameliyata alınan hastaların bir kısmında maalesef bağırsakların bir bölümünü çıkartmamız gerekebilmektedir. Kasık fıtığı teşhisinin ardından zaman kaybetmeden tedavi yapılması gerekir’’ dedi.

Kabızlık Kasık Fıtığını Artırıyor

Kasık fıtığının karın içi basıncını artıran öksürük, ıkınma, ağır fiziksel aktivite gibi nedenlerle arttığını belirten Op. Dr. Tufan Ergenç, "Yaşlılık, beslenme bozukluğu, uzun süre devam eden kabızlık gibi nedenler kasık fıtığını artırmaktadır. Özellikle erkeklerde yaşlanmaya bağlı oluşan kas ve bağ doku zayıflıkları, kasık fıtığı oluşumunda başlıca etkenleridir." dedi.

Erkekeleri Bekleyen Tehlike

Kasık fıtığının erkeklerde daha sık görülmesinin nedenlerini anlatan Dr. Ergenç, "Erkeklerde testislerin karın dışında olması, buraya uzanan kanallardan fıtık oluşmasına neden olur. Kadınlarda ise yumurtalıklar karın içindedir. Bu nedenle kasık fıtığı, kadınlarda erkeklere oranla çok daha az görülür." dedi.

Fıtıktan Nasıl Korunurum?

Op.Dr.Tufan Ergenç, kasık fıtığı oluşma riskini azaltmak için 5 öneride bulundu; "Ağır yük kaldırmaktan sakının. Kabızlık için önlem alın, bol lifli gıdalar ve bol sıvı tüketin. Şiddetli öksürük yaratan hastalığınız varsa tedavi ettirin. C vitamini tüketimini artırın. Ani kilo değişikliklerinden sakının.

FACEBOOK İLE BAĞLAN