HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 9 Eylül 2016

Girişimsel Radyolojiyle Tanı, Tedavi ve Yaşam Kalitesi Artıyor

Magazinizmir
Özel İzmir Egepol Hastanesi Hekimlerinden Dr. Mehmet Emrah Güven, girişimsel radyolojiyle, başta damar tıkanıklığı olmak üzere; birçok hastalığın ameliyat olmadan tanı ve tedavisini yapabildiklerini söyledi.

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Güven, tüm dünyada yaygınlaşan ve ülkemizde de kullanımı giderek artan girişimsel radyolojinin, klasik açık ameliyatlar yerine, anjiyografi, ultrasonografi, BT, MR gibi cihazları kullanarak iğne büyüklüğündeki deliklerden, damar içi ve ciltten lokal anesteziyle gerçekleştirildiğini kaydetti.

Girişimsel radyolojide ameliyatların kol ve bacak gibi bölgelerde açılan küçük kesilerle, damar içi veya cilt üzerinden uygun cihazlarla gerçekleştirildiğini belirten Dr. Mehmet Emrah Güven, bu sayede hastaların iyileşme sürelerinin de önemli ölçüde kısaldığını dile getirdi.

Bu operasyonlarda vücuda lokal olarak müdahale yapıldığı için yaşam süresi ve hayat kalitesini artırdığını kaydeden Güven, operasyonların yeni doğan bebeklerden yaşlı hastalara kadar uygulanabildiğini ve kanserli kütlelerin küçültülmesinde de kullanılabildiğinin altını çizdi.

Risk Azalıyor, Yaşam Kalitesi Artıyor

Dünya üzerinde yıllardır uygulanan girişimsel radyoloji hakkında da bilgi veren Dr. Mehmet Emrah Güven şunları söyledi: "Girişimsel radyolojik işlemler vasküler (damarla ilgili) ve nonvasküler (damar dışı organlarla ilgili) olarak iki büyük gruba ayrılıyor. İşlem, görüntüleme konusunda uzman hekimlerce yapıldığından değerlendirme kapsamlı ve optimal oluyor. Yapılan işlemlerin çoğunda lokal anestezi yeterli, genel anestezi gerekmiyor. İşlem sonrası yatış çoğunlukla gerekmiyor ya da çok kısa oluyor. İşlemler görüntüleme eşliğinde yapıldığından tedavi kontrollü ve kesin oluyor. Komplikasyon oranı çok düşük ve oluşan komplikasyonlara direkt müdahele edilebiliyor. Girişimsel radyoloji sayesinde ameliyatların riski azalıyor ve hastaya daha faydalı ameliyatlar yapılabiliyor" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN