SAĞLIK -- 1 Eylül 2016

Enerjinizi Yükseltmenin 10 Dakikada Kolay Yolu

Magazinizmir
Öğleden sonra göz kapaklarınız ağırlaşıyor mu? Kahve yetmiyor, canınız tatlı mı istiyor? Esnemekten utanıyor ve kendinizi yatağa mı atmak istiyorsunuz? Önce demir eksikliği anemisi, hipoglisemi veya teşhis edilmemiş bir hipotiroid probleminiz var mı emin olun.

Eğer yok ise sadece enerjiniz düşmüş korkmayın. Belki yüzünüzü yıkamak veya bir kahve geçici çözüm olabilir ama canlılık ve tazelik hissini gün boyu korumak için işte size basit ve etkili 10 öneri.

Kahvaltı YapınHer sabah kahvaltı yapın ve mutlaka protein yemeye özen gösterin öğlene kadar aç kalmak öğleden sonra ve gece yeme krizlerinin büyük suçlusudur ayrıca sabah sadece meyve veya poğaça gibi basit bir karbonhidrat insülin dengenizi bozup gün boyu sizi yorgun yapabilir.

Kan Dolaşımınızı Aktif EdinSürekli aynı pozisyonda oturmak gün içinde hep aynı hareketleri yapmak yerine meditasyon, yoga, egzersiz hatta kısa bir nefes terapisi veya masaj ile çok kısa sürede enerjinizi artabilir.

Stressavar Kuruyemişleri SevinÖzellikle magnezyum ve folat içeriği yüksek olan badem veya fıstık öğleden sonra iyi bir ara öğündür enerji verir ve protein yağ dengesi ile akşama çok acımanıza engel olur.  Protein ve yağ enerji ve hücre yenilenmesi için gereklidir, magnezyum ise stresinizi yönetmeye yardımcı olur.

Su İçinYorgunluk hatta baş ağrısının tek ilacı bazen su olabiliyor çünkü susuzluk yani dehidratasyon açlık, yorgunluk hatta depresif etkiler ile karışabiliyor ama iyi haber şu su içemeye başladığınızda bu durum çok kısa sürede düzelebiliyor. Yeterli su içtiğinizi anlamanın en iyi yolu idrar renginize bakmak açık renkli ise iyi durumdasınız koyu sarı ise hemen su içmeye koşun.

Nane veya Tarçın Kabuğu KoklayınHuzur kokusu veren tarçın ile ferahlık veren nane duygu durumunuzu birden değiştirebilir. Kullanması çok kolay ister tarçın çubuğunu koklayın isterseniz su veya çaya karıştırın nane içinde aynı şey geçerli üstelik taşıması da çok kolay.

Hareket EdinFırsatınız var ise oksijenli ortamda yapın böylece kan, kalp, kas ve beyninize yardım etmiş olursunuz. Egzersiz, doğal bir enerji güçlendiricidir ve salgılanan endorfin mutluluk hormonu serotoninin öncü maddesidir.

Güneşe ÇıkınAraştırmalara göre güneşli havada kısa yürüyüş hafızayı güçlendirmek ve yenilenmek için etkili, bu noktada aslında D vitamini düzeyinize baktırmanızın da önemli olduğunu hatırlatmak isterim.

Mutlu Edecek Melodiler BulunTelefonunuzun sesi veya bilgisayar uyarısı veya kulaklık veya arabada veya kısa molalarda dinleyeceğiniz yüksek sesli enerji veren sevdiğiniz bir şarkı birden bire enerjnizi yükseltebilir. Tabi bir saç fırçası veya kalem kapıp mikrofon gibi hayal edip dans ile eşlik ederek bu enerjiyi katlamak size kalmış.

Sağlıklı Atıştırmalıklar YiyinBeyin enerji olarak glikoza ihtiyaç duyar bu sebeple kuru veya taze meyve ile biraz yoğurt veya süt veya fıstık ezmesi ile taze meyve sebze dilimleri doğru enerjiyi kısa sürede sağlayabilir.

Pozitif Kişilerle TakılınDuygular şaşırtıcı şekilde bulaşıcıdır. Hatta belki farkında değilsiniz ama enerjinizi vampir gibi emen bir çevreniz de olabilir oysa eğlenceli ve keyifli bir ortamda enerjinizin hiç düşmediğini eminim siz de pek çok kez fark etmişsinizdir.

FACEBOOK İLE BAĞLAN