SAĞLIK -- 30 Mayıs 2016

Çip Bebek Yöntemiyle Gebelik Oranları Bir buçuk Katına Çıktı

Magazinizmir
Özel Gözde İzmir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy, doğal yollardan çocuk sahibi olamayanların başvurduğu çip bebek yönteminin, gebelikte başarı oranlarını birbuçuk katına çıkararak tıp dünyasında adeta bir çığır açtığını söyledi.

Özsoy, Harvard Üniversitesi'nde bir Türk profesör tarafından geliştirilen ve Türkiye'de aynı zamanda uygulanmaya başlayan 'Mikro Akışkan Çip' teknolojisiyle tıp alanında kısırlık (infertilite) tedavilerinde çok önemli gelişmeler kaydedildiğine dikkat çekti.

Samanlıkta İğne Arar Gibi Sağlıklı Sperm Aranıyor

Bu yöntemde adeta samanlıkta iğne arar gibi canlı sperm arandığını belirten Prof. Dr. Özsoy, "Sağlıklı spermler ve diğerlerine göre daha az sağlıklı olan spermler ayırt ediliyor. Sperm çipleri mikro kanalcıklardan oluşuyor. Mikro kanalların görevi de iyi kalitedeki spermlerin seçilmesini sağlamaktır. Çip bebek yöntemiyle, kaliteli ve kalitesiz spermler iki farklı tarafta toplanır. Bir tarafta sağlıklı ve DNA’sı oldukça düzgün olan kaliteli spermler toplanırken; bir tarafta da diğerlerinden daha sağlıksız olan, DNA’sı hasar görmüş spermler toplanır. Böylece sağlıksız olan spermlerin seçilip, gebelik şansını düşürme riski ortadan kaldırılır. Tedavinin birinci aşaması mikro çip yöntemi ile spermlerin ayrıştırılması ve en kaliteli spermin bulunmasıdır. Eş zamanlı olarak anne adayının da yumurta sayısını artırmak için hormon tedavisi uygulanır. Son aşamada ise spermler rahim içine bırakılarak yumurtanın döllenmesi beklenir" diye konuştu.

DNA'sı En İyi Olan Sperm Seçiliyor

Çip bebek yönteminin, kaliteli spermlerin seçilerek daha başarılı aşılama çalışmalarının ortaya çıkmasını sağladığını belirten Özsoy sözlerine şöyle devam etti: "Geliştirilmiş sperm çipleriyle, aynı bir süzgeç gibi sağlıklı ve kaliteli olan spermler diğer spermlerden ayırt edilmektedir. Mikro kanalcıklarda bulunan bu sağlıklı spermlerin farklı bir yerde depolanması sağlanıyor. Çipe konulan spermler göç eden kuş sürüsü mantığıyla hareket ederek, DNA'sı en iyi olan spermi öne geçirir.

Türkiye'de bu yöntemle ilgili olumlu haberlerin de gün geçtikçe arttığını dile getiren Prof. Dr. Özsoy, amaçlarının mevcut gebelik oranlarını en yüksek seviyeye ulaştırmak olduğunu da sözlerine ekledi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN